Polacy pokochali fundusze inwestycyjne

Polacy o wiele chętniej w ostatnich latach oszczędzają w funduszach inwestycyjnych - donosi "Rzeczpospolita". Fundusze stały się poważną konkurencją dla lokat bankowych. W ciągu ostatnich pięciu lat aktywa funduszy wzrosły ponad osiem razy

Z ankiety przeprowadzonej przez gazetę wśród największych towarzystw funduszy inwestycyjnych działających na rynku wynika, że w ten sposób oszczędza już 2 miliony 100 tysięcy osób. Ulokowane przez nie oszczędności wzrosły w ostatnim roku o ponad 37 miliardów złotych. Do przekroczenia magicznej granicy 100 miliardów brakuje już tylko około miliarda - pisze "Rzeczpospolita".

Wszyscy klienci skorzystali na hossie na warszawskiej giełdzie, dlatego nie można się dziwić, że kolejni Polacy decydują się na powierzenie oszczędności funduszom. Ich wartość wzrosła o ponad 60%. To zdecydowanie więcej niż oczekiwali analitycy - czytamy w gazecie.

Trudno też dziwić się, że klienci rezygnują z coraz niżej oprocentowanych lokat bankowych, skoro za tysiąc złotych po roku mamy 32 złote odsetek. Ta sama kwota ulokowana w funduszach zrównoważonych dałaby co najmniej 200 złotych zysku, a w akcyjnych co najmniej 400 - pisze "Rzeczpospolita".