Kanclerz Niemiec rozwiąże polsko-rosyjski spór o mięso

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała rozwiązanie polsko-rosyjskiego sporu o eksport mięsa.

W wywiadzie, udzielonym dziennikowi "Financial Times Deutschland", niemiecka kanclerz wyraziła też zaniepokojenie przypadkami nieprzestrzegania praw człowieka w Rosji.

Angela Merkel powiedziała temu gospodarczemu dziennikowi, że w czasie niemieckiego przewodnictwa w Unii Europejskiej powinny się rozpocząć rozmowy z Rosją. Znalezienie rozwiązania konfliktu między Polską a Rosją, który blokuje podjęcie tych rozmów, nie będzie, zdaniem Merkel, łatwe, ale jest możliwe. "Jestem zdecydowaną optymistką i myślę, że problem eksportu polskiego mięsa do Rosji uda nam się rozwiązać" - powiedziała Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec opowiedziała się również za ograniczonym dostępem rosyjskich firm do rynku Unii Europejskiej. Jej zdaniem, rosyjskie koncerny nie mogą swobodnie przejmować unijnych przedsiębiorstw w sytuacji, kiedy Rosja sama narzuca liczne ograniczenia europejskim inwestorom.

Zapytana o stan demokracji, wolności prasy i przestrzeganie praw człowieka w Rosji, Merkel powiedziała, że "niektóre wydarzenia" w tym kraju muszą niepokoić. Zastrzegła, że jej niepokój nie oznacza krytyki rosyjskiego rządu, ale dodała: "Cały czas powtarzam rosyjskiemu prezydentowi, że odmienne opinie to normalna rzecz w społeczeństwie. Prawdziwa wolność prasy to konieczność".