Cenzura w Wikipedii po atakach hakerów

Najpopularniejsza na świecie internetowa encyklopedia wprowadziła tymczasową cenzurę zawartości. Po aktach elektronicznego wandalizmu wydawcy Wikipedii zablokowali artykuły napływające z Kataru.

Wikipedię mogą redagować wszyscy internauci. Każdy może wprowadzić dowolne hasło i artykuł, na przykład o sobie samym. Gwarantuje to szybki rozwój encyklopedii, ale jednocześnie naraża ją na ataki internetowych wandali, którzy zniekształcają jej treść. Taki atak przeprowadzili nieznani sprawcy w Katarze, którzy zdemolowali strony dotyczące USA, seksu i urodzin islamskiego proroka Mohameta.

Wikipedia zwykle blokuje internetowe adresy poszczególnych wandali, w tym przypadku było to jednak niemożliwe ze względu na specyficzną konfigurację sieci w Katarze. Wprowadznie generalnej blokady wiąże się z tym, że w Katarze istnieje tylko jeden dostawca internetu i cały ruch odbywa się za jego pośrednictwem. W związku z tym na razie wszyscy tamtejsi internauci mają zakaz elektronicznego wstępu do redakcji.

Katar jest jednym z najbogatszych krajów na Bliskim Wschodzie. Mieszka w nim około 630 tys. ludzi. Także tam mieści się główna siedziba arabskiej sieci telewizyjnej Al-Jazeera.

Wikipedia ma ponad pięć milionów haseł w ponad stu językach, z tego ponad półtora miliona po angielsku i 320 tysięcy po polsku. Eksperci uważają ją za wiarygodne źródło informacji.