Przesunięcie środka Unii Europejskiej

Podczas gdy Niemcy różnie oceniają przyjęcie Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej, mieszkańcy małej miejscowości Kleinmaischeid są przekonani, że na tym stracili. Od północy ich miasteczko nie jest już geograficznym centrum Wspólnoty.

Położone w Nadrenii-Palatynacie Kleinmaischeid mogło cieszyć się tym tytułem od maja 2004 r., kiedy do Unii weszło 10 państw, w tym Polska. Wówczas Francuski Instytut Geograficzny po skomplikowanych obliczeniach oficjalnie uznał niemieckie miasteczko z 1400 mieszkańcami za środek Unii Europejskiej. Naukowcy z Instytutu nie podali jeszcze, gdzie znajduje się nowy środek po rozszerzeniu UE o Bułgarię i Rumunię.

Burmistrz Kleinmaischeid zapewnił, że mieszkańcy przyjęli utratę tytułu z godnością. "Dwa i pół roku w samym środku Unii było niezłą zabawą. Myślę, że nasi restauratorzy zyskali na tym niejednego klienta" - powiedział Horst Rasbach.

W podobnej sytuacji jest również 300 mieszkańców francuskiego Montreuillon . Wraz z przyjęciem przez Słowenię europejskiej waluty wieś straciła przyznany jej przez Instytut Geograficzny tytuł centrum strefy euro.