Renciści bez wyższej składki

Dorabiający do renty przedsiębiorcy nie będą musieli od nowego roku płacić czterokrotnie wyższej składki ZUS.

Korzystną dla rencistów poprawkę przyjął Sejm i Senat, teraz czeka tylko na podpis prezydenta. Gdyby jej nie przyjęto, blisko 100 tys. przedsiębiorców musiałoby płacić na ZUS zamiast ok. 200 zł - aż 750 zł. Taki przepis wprowadziła uchwalona jednogłośnie przez parlament w lipcu ub.r. nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach.

Właściciele kwiaciarni, magli, małych zakładów gastronomicznych grozili, że będą przechodzić do szarej strefy. - Gdybym miał płacić wyższą składkę, musiałbym do interesu dopłacać - mówił nam jeden z przedsiębiorców. Wyższa składka miała obowiązywać już od czerwca 2006 r.

Po tekstach w "Gazecie" posłowie przesunęli jednak wejście nowego prawa o pół roku. W tym czasie mieli wypracować nowe rozwiązania. Nic jednak nie zrobili. Kilka dni temu przesunięto więc wejście ustawy o kolejne pół roku (do czerwca 2007 r.). Czy w tym czasie uda się w końcu opracować zadowalające rencistów przepisy? Posłowie PiS zapewniają, że tak. Jeden z pomysłów zakłada uzależnienie wysokości składki od dochodów przedsiębiorców.