IMS: Rynek farmaceutyczny wzrósł do 13,7 mld zł

Wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wzrósła od początku tego roku do listopad o 4,5 proc. r/r do 13,7 mld zł w cenach producenta netto, podała monitorująca ten rynek firma IMS Health w piątkowym komunikacie.

W tym samym okresie, podobnie jak miesiąc temu, wartość sprzedaży leków w aptekach wzrosła o 4,0 proc., przy czym wzrost ten generowany jest głównie przez leki wydawane na receptę.

"Apteczna sprzedaż leków na receptę wzrosła o 451 mln zł, co stanowi 5,1-procentowy wzrost. Za blisko połowę wzrostu tego segmentu rynku odpowiedzialna jest grupa leków stosowanych w chorobach układu krążenia" - podano w komunikacie.

Na rynku szpitalnym utrzymuje się 8,3-procentowy trend wzrostowy. Największy , bo aż 26,6-procentowy przyrost sprzedaży odnotowała klasa leków onkologicznych i immunosupresyjnych, która stanowi już ponad 30 proc. wartości rynku szpitalnego.

W skali dwunastu miesięcy zakończonych w listopadzie 2006 r. rynek farmaceutyków w Polsce, w cenach producenta netto, osiągnął wartość 14,8 mld zł.

W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2006 roku pacjenci, wspomagani przez refundację z NFZ, zakupili w aptekach leki za 16,5 mld zł (w cenach detalicznych z VAT), co oznacza wzrost o 4,0proc. r/r. Szpitale poczyniły w tym czasie zakupy na kwotę 1,82 mld zł, co stanowi wzrost o 8,5proc.

Rynek leków i produktów z zakresu OTC w aptekach otwartych wzrósł w tym okresie o 5,7 proc. do 3,3 mld zł (w cenach producenta bez VAT).

"Podobnie jak w poprzednich okresach, największy przyrost w wartościach bezwzględnych odnotowała klasa preparatów stosowanych w chorobach przewodu pokarmowego (w skali 11 miesięcy wzrost o 56,5 mln zł)" - czytamy w komunikacie.