Jasiński: Kilkadziesiąt firm na giełdę w 2007

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, by w 2007 roku na giełdę trafiło kilkadziesiąt prywatyzowanych spółek, wynika z piątkowych wypowiedzi ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego

Resort prowadzi prace związane z planami debiutu giełdowego Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach "Prowadzimy prace nad wprowadzeniem na giełdę tarnowskich Azotów" - powiedział Jasiński dziennikarzom podczas uroczystości debiutu giełdowego Ruchu - jedynej państwowej spółki prywatyzowanej w tym roku przez giełdę.

Następne Azoty?

Według listopadowych zapowiedzi Nafty Polskiej, która w imieniu Skarbu Państwa nadzoruje restrukturyzację i prywatyzację sektora chemii ciężkiej, miało dojść do połączenia ZA Tarnów z zakładami z Kędzierzyna przed zaoferowaniem ich akcji na GPW w ciągu 12 miesięcy. Jednak ostatnio MSP wycofało się z planów konsolidacji tych firm.

Kilkadziesiąt w przyszłym roku

Jasiński zapowiedział w piątek, że w przyszłym MSP przeprowadzi kilkadziesiąt ofert publicznych.

"Mamy nadzieję, że będzie ich [spółek kierowanych na GPW - przyp. ISB] kilkadziesiąt" - powiedział minister w wywiadzie dla radia PiN.

"Nie mniej zrobimy wszystko, żeby te spółki weszły, bo i one potrzebują pieniędzy i Skarb potrzebuje pieniędzy, bo te pieniądze ze spółek muszą być przeznaczone na inwestycje" - powiedział Jasiński.

Na liście jest jednenaście

Jak podała w tym tygodniu "Gazeta Wyborcza", która dotarła do listy spółek przeznaczonych do prywatyzacji w 2007 roku, także w 2007 roku miałyby trafić na giełdę pakiety jednesatu spółek, są to m.in.: Hutmen, Huta Łabędy, Kopalnia Soli "Kłodawa", Budimex i Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław" w Bukownie.

W tym roku plan nie zostanie wykonany

Minister ponownie podtrzymał w piątek, że budżetowe wpływy z prywatyzacji w tym roku powinny sięgnąć 1 mld zł, a w 2007 roku - 3 mld zł.

Przychody budżetu z prywatyzacji po 11 miesiącach wyniosły 586,0 mln zł, czyli 10,7% pierwotnego rocznego planu, zakładającego przychody z tego tytułu w wysokości 5,50 mld zł.

Minister skarbu Wojciech Jasiński zapewnił, że jest wola, by wzmacniać naszą giełdę papierów wartościowych.

Ruch jest jedyną spółką skarbu państwa, która weszła w tym roku na giełdę.