Zakażone łososie? W całym kraju trwa kontrola

Główny Inspektor Sanitarny zarządził w sklepach w całej Polsce kontrolę pakowanych łososi - dowiedziało się radio RMF FM. Po badaniu prywatnego laboratorium na zlecenie magazynu ?Świat konsumenta? okazało się, że produkty dwóch firm zawierają zbyt dużą ilość groźnych bakterii.

W jednym przypadku ilość bakterii o nazwie listeria przekroczona została 15-krotnie, w drugim - aż 30-krotnie. Inspektorzy sanitarni kontrolują teraz opakowania łososi sprzedawanych w całym kraju.

Wyniki kontroli poznamy za kilka dni: jeśli pobrane dziś próbki potwierdzą, że w łososiach jest za dużo bakterii, produkty zostaną wycofane ze sklepów.

Listerioza - groźna dla kobiet w ciąży i dzieci

Bakterie, których zbyt dużą ilość wykryto w produktach firm, mogą spowodować groźna chorobę - listeriozę. Jej objawy przypominają grypę: może mieć negatywny wpływ na serce i centralny układ nerwowy.

- Listerioza jest przede wszystkim groźna dla kobiet w ciąży. Kiedy kobieta jest w ciąży i dojdzie do zakażenia taką bakterią, może dojść do uszkodzenia płodu - wyjaśniła Anna Malinowska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Choroba jest także groźna dla dzieci, ludzi starszych i wszystkich tych, którzy mają osłabiony system odpornościowy.

Nie wiadomo, jak zarazki pojawiły się w opakowaniach łososi. RMF FM podaje, że mogły namnożyć się podczas przechowywania, bądź zanim jeszcze trafiły do sklepów.