Lustracja ramówek telewizyjnych

Od wiosny szykują się spore zmiany w ramówkach telewizji. Pierwsze nowości - od stycznia. W publicznej Jedynce - grzebanie w życiorysach pisarzy

TVP 1 zaczyna rok 2007 od prób porządków w swojej krytykowanej publicystyce. Program "Sprawa dla reportera" Elżbiety Jaworowicz zostaje przesunięta z poniedziałku na wtorek. Znika też emitowany dotąd we wtorki program "A dobro Polski?" (ma być inny tego typu program). Zniknie też "Kwadrans po 23". Zastąpi go prowadzona przez Dorotę Wysocką-Schnepf tzw. szybka publicystyka telewizyjna pod szyldem "Z refleksem". Zmieni się też formuła chyba najbardziej krytykowanej "Misji specjalnej" Anity Gargas. Ma być "bardziej reportażowa", a większość materiałów mają przygotowywać dziennikarze ośrodków regionalnych. Tematy bardziej społeczne, np. pedofilia, molestowanie seksualne.

Z kolei "Ring" Rafała Ziemkiewicza, dotąd w piątki po 22, będzie można oglądać w poniedziałki o godz. 20.15, przed Teatrem Telewizji. Ten ma się zaczynać o godz. 21. - Chcemy dać szansę tym, którzy o 20 oglądają w "Dwójce" "M jak miłość" - tłumaczy Maciej Muzyczuk, zastępca dyrektora TVP 1.

Lustrowanie pisarzy?

Telewizja publiczna deklaruje, że nie rezygnuje z teatru i planuje w "Jedynce" dwie premiery miesięcznie. Jedną z nich ma być "Scena faktu" - spektakle traktujące o historii najnowszej. Pierwszym przedstawieniem z tego cyklu będzie "Inka 1946" w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz, opowieść o mordzie sądowym dokonanym na 18-letniej łączniczce i sanitariuszce AK (emisja 22 stycznia). Wśród zimowo-wiosennych premier znajdą się także m.in: "Pastorałka" w reż. Laco Adamika (8 stycznia), "Umarli ze Spoin River" w reż. Jolanty Ptaszyńskiej (z ostatnią rolą Leona Niemczyka - 29 stycznia), "Narty Ojca Świętego" w reż. Piotra Cieplaka (12 lutego) i "Krakowiacy i górale" w reż. Olgi Lipińskiej (26 marca). Kierownictwo planuje też zakup spektakli telewizyjnych z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Do emitowanych dotąd programów publicystyczno-kulturalnych dołączy nowy - "Errata do biografii" - przygotowywany przez Roberta Kaczmarka (będzie można go oglądać w poniedziałkowe wieczory zamiennie z literackim "Regałem"). Jego zapowiedź brzmi lustracyjnie: "Cykl filmów dokumentalnych przedstawiających nieznane, przemilczane bądź zmanipulowane fakty z biografii polskich pisarzy". Pierwszymi bohaterami programu będą: Jan Brzechwa, Krzysztof Kąkolewski i Andrzej Szczypiorski.

Jedynka planuje też nowy program przygotowywany przez kabaret Mumio. Ma on być emitowany w niedziele przed "Teleexpressem". Jedynka chce go pokazywać na przemian z audycją grupy artystycznej Łyżka Czyli Chilli.

Zimową ramówkę uzupełni nowy serial "Dwie strony medalu", w którym zagrają m.in.: Daniel Olbrychski, Gabriela Kownacka i Ewa Wencel. Reżyseruje Grzegorz Warchoł.

Wracają Mann, Materna i Brodzik

TVP 2 stawia na rozrywkę i edukację. TVN-owska Magda M., czyli Joanna Brodzik, poprowadzi w "Dwójce" program "Dookoła siebie". Pilotażowy odcinek zobaczymy w Wigilię o godz. 11, a pozostałe odcinki od kwietnia. Mottem programu jest: "Nikt nie może przeszkodzić ci w tym, by być lepszym". Gościem pierwszego odcinka będzie Dunka Kirsten Helming, która od 20 lat pomaga zwierzętom. W kolejnych odcinkach Brodzik zajmie się "medytacją, programowaniem neurolingwistycznym, kreowaniem wizerunku czy ezoteryką".

Od 21 stycznia na antenie TVP 2 pojawi się także "Zakręcony tydzień", program na izraelskiej licencji. Pomysł polega na odcięciu od wiadomości telewizyjnych, gazetowych, radiowych i internetowych trzech osób, które po tygodniu muszą odgadnąć, które z pokazywanych im newsów są prawdziwe, a które sfabrykowane. Te fałszywe będą fabrykowane z udziałem prawdziwych lektorów, reporterów i polityków. Na antenę "Dwójki" wraca na początku lutego duet Wojciech Mann i Krzysztof Materna, którzy poprowadzą program rozrywkowy "Mc2 = maszyna czasu Manna i Materny".

Polsat zacznie rok od nowych telenowel argentyńskich. Pierwsza to "Junaita La Soltera", druga to przeniesiony do Polsatu z TV 4 serial "Jesteś moim życiem" z urugwajską piosenkarką i aktorką Natalią Oreiro. Kto woli bardziej wyszukaną rozrywkę, powinien od 4 stycznia oglądać świetnych "Chirurgów", serial amerykańskiej telewizji ABC o absolwentach akademii medycznej praktykujących w szpitalu w Seattle. Fani komedii romantycznej "Dharma i Greg" będą mogli oglądać od stycznia jej piątą serię, a fani serialu s.f. "Z Archiwum X" kolejną jego powtórkę.

Poza tym Polsat oferuje dwa kupione w USA programy reality show. Pierwszy to "Piękne i mądrale" - siedem pięknych kobiet i siedmiu mężczyzn z wysokim ilorazem inteligencji mieszka w domu w Hollywood, gdzie łączą się w pary i wykonują zadania. Drugi - "Rodzina nie do poznania" - polega na upiększeniu mieszkania przeciętnej amerykańskiej rodziny oraz też jej członków przy pomocy fryzjerów i stylistów.

W marcu zaś premiera serialu kryminalnego z Bogusławem Lindą "Prawo miasta". Opowiada o przygotowującej się do olimpiady pięcioboistce Jadze, której ojciec Andrzej - grany przez Lindę szef agencji ochroniarskiej - zostaje zamordowany. Jaga podejmuje prywatne śledztwo. W roli Jagi Weronika Książkiewicz. W serialu wystąpią też m.in.: Radosław Pazura, Paweł Wilczak, Krzysztof Pieczyński i Ewa Kasprzyk.

Reportaże z TVN

TVN proponuje zaś niemiecki serial sensacyjno-komediowy "Aniołki z piekła rodem" - policjantki Lena, Rabe i Franciszka walczą z bezprawiem (od 22 stycznia o godz. 14). Ma być też program "Pokojowe rewolucje" pokazujący, jak szybko, łatwo i niedrogo zmienić wnętrze domu. Poprowadzą go projektanci Kasia Rydzyńska i Marcin Szczygielski (soboty, godz. 15). Dwa sztandarowe programy rozrywkowe TVN - "Kuba Wojewódzki" i "Szymon Majewski Show" - robią sobie ferie zimowe. W styczniu i lutym zobaczymy ich powtórki.

TVN 24 zacznie nowy rok od wprowadzenia 20-minutowego programu "Prosto z Polski" (poniedziałek-piątek, godz. 17.10), czyli minireportaży "pokazujących Polskę nie z perspektywy warszawskiej polityki, lecz codziennej rzeczywistości Polaków". "Prosto z Polski" na zmianę poprowadzą Anita Werner i Patrycja Redo. Kolejny nowy program to "Świat reporterów" (soboty, godz. 17) prezentujący jeden 20-minutowy materiał korespondentów zagranicznych TVN. Trzeci nowy program to "Poranek weekendowy" (godzina 7-10), poprowadzi go Jarosław Kuźniar (dotychczas Radio ZET).

Z anteny TVN 24 znikają "Fakty popołudniowe" o godz. 16, zastąpione magazynem ekonomicznym "Bilans". Wielbiciele "Szkła kontaktowego" powinni skończyć stary i zacząć Nowy Rok od dwóch specjalnych wydań tego programu, które 31 grudnia i 1 stycznia o godz. 22 poprowadzą wspólnie Grzegorz Miecugow, Tomasz Sianecki, Tomasz Jachimek, Artur Andrus, Krzysztof Daukszewicz, Wojciech Zimiński i Marek Przybylik.