Maria Janion ukoronowana

Maria Janion - profesor Instytutu Badań Literackich PAN, mistrzyni która nauczyła nas wszystkich nowoczesnego odczytania romantyzmu i która pokazała nam jak powinny wyglądać gender studies - kończy 80 lat. W redakcji ?Gazety Wyborczej? odbył się jubileusz, jakiego Warszawa nie widziała.

Urodziny Marii Janion Zobacz wideo

Kto nie był, niech żałuje. Laudacje na cześć profesor Janion wygłaszali jej przyjaciele i wychowankowie z Uniwersytetów Gdańskiego i Warszawskiego, Instytutu Badań Literackich oraz Ministerstwa Kultury. Słuchało ich kilkuset gości, wśród nich przeważali ludzie, którzy z racji na młody wiek mogliby być wnukami Jubilatki.

Jerzy Pilch w swojej laudacji mówił o tym, jak wiele szczęścia mają pisarze uważnie przeczytani przez Janion, czytelniczkę odnajdującą głębię ukrytą w prozie Hugo, Balzaka, Kafki czy autorów prozy gotyckiej i makabrycznej.

Andrzej Franaszek wygłosił zaś "hermeneutyczną recenzję w trzech zdaniach" najnowszej książki profesor Janion - "Niesamowita słowiańszczyzna". Książkę wydało specjalnie na te urodziny Wydawnictwo Literackie, jej świeżutkie egzemplarze dotarły z Krakowa do Warszawy.

Katarzyna Kwiatkowska, aktorka znana już telewidzom z parodiowania takich postaci jak Kazimiera Szczuka czy Katarzyna Janda, specjalnie na urodziny Marii Janion przygotowała kolejną kreację - samej profesor Janion właśnie. W tej roli wygłosiła wykład skrzący się od erudycyjnych dygresji na temat tego, jak Gombrowicz odczytał rękopis Baudelaire'a zaszyty w surducie Tolouse-Lautreka.

Nie zabrakło też aktorskich wykonań ulubionych utworów profesor Janion. Jej ulubioną piosenkę Edith Piaf "Je ne regrette rien" zaśpiewała Ewa Prus. Fragment "Dziadów cz. IV" wykonali Jacek Poniedziałek i Mariusz Benoit. Fragment "Ku latarni morskiej" Virginii Woolf przeczytała Magdalena Cielecka, a wiersz Czesława Miłosza "Obłoki" wygłosiła Anna Chodakowska.

Najwięcej braw zebrał jednak Bartosz Porczyk, laureat Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki tegorocznego wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej w swoim wcieleniu drag queen. Spełnił rolę divy wyłaniającej się z urodzinowego tortu i jako Margaret wykonał "Happy Birthday, dear professor", nawiązując do pamiętnych życzeń Marylin Monroe dla prezydenta Kennedy'ego.

O Marii Janion dotąd pisano jako o niekoronowanej królowej polskiego feminizmu. Od dziś ta formuła jest już nieaktualna. Podczas urodzinowych obchodów przedstawicielki polskich feministek wręczyły profesor Janion insygnia władzy - koronę królowej feminizmu i berło w kształcie zwierciadła Wenery, symbolu kobiecości.