Urządzenie pozwalające na profilaktykę zawałów już w przyszłym roku

Śląscy naukowcy chcą by już w przyszłym roku na rynku pojawiło się nowe urządzenie kardiologiczne. Pozwala ono diagnozować u pacjenta możliwość zawału. To nadzieja dla osób chorych na serce. Szczególnie dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że mogą być narażeni na zawał.

Aparat stworzyli naukowcy z zespołu pod przewodnictwem profesora kardiologii Fryderyka Prochaczka. Teraz czeka ono tylko na niezbędne certyfikaty. Urządzenie do diagnostyki wysiłkowej serca ma trafić w przyszłości na oddziały kardiologiczne, izby przyjęć szpitali oraz oddziały diagnostyczne.

Jeden z twórców, inżynier Jerzy Gałecki, podkreśla, że Diagnostim - bo tak nazywa się nowy aparat - daje lekarzom więcej informacji o sercu pacjenta. Gałecka dodaje, że urządzenie może wykrywać potencjalny zawał, a lekarze mogą powiedzieć więcej niż dotychczas w oparciu o znane metody diagnostyczne.

Urządzenie poprzez impulsy elektryczne bada wydolność serca. Pozwala także przerwać napady kołatań. Prawdopodobnie aparat trafi na rynek w połowie przyszłego roku.