Sikorski: F-16 nie są jeszcze gotowe do boju

Minister obrony uważa, że nie trzeba dramatyzować awarii samolotów F-16 w drodze do Polski. Radosław Sikorski powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że zdaniem specjalistów, drobne awarie samolotów nie są niczym nadzwyczajnym.

Minister podkreślił jednak, że znajdujące się w Polsce F-16 nie są jeszcze gotowe do użycia bojowego. Samoloty nie mają jeszcze na przykład systemów uzbrojenia. Nie zakończyło się też przygotowywanie baz dla F-16.

Mówiąc o włączeniu Polski do "tarczy antyrakietowej", minister podkreślił, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa naszemu krajowi. Dodał, że Stany Zjednoczone nie złożyły jeszcze propozycji w sprawie "tarczy". Jeśli taka propozycja zostanie złożona, to strona polska podejmie negocjacje. Do tej pory prowadzono tylko rozmowy techniczne na bardzo niskim szczeblu.

Minister powiedział, że nie weźmie premii, przyznawanej oficerom za najlepsze wyniki w sprawdzianie sprawności fizycznej. Radosław Sikorski, który przeszedł sprawdzian bardzo dobrze, wyjaśnił, że nie otrzyma premii, gdyż nie jest żołnierzem.

Minister dodał, że premie są w wojsku przyznawane także za inne osiągnięcia, na przykład za opanowanie pilotażu samolotu F-16.