Gretkowska: Dość upokorzeń, czas na Partię Kobiet

Czas, by powstała Partia Kobiet i by to kobiety zaczęły pilnować swoich interesów w Sejmie, a nie lewica, która je zdradziła, czy prawica, która ma własne pomysły, co zrobić z kobietami - mówi Manuela Gretkowska dla portalu Gazeta.pl.

Manuela Gretkowska postanowiła założyć partię, która będzie reprezentowała w parlamencie interesy kobiet. Zaczęło się od manifestu w "Przekroju" zatytułowanego "Dość upokorzeń" i założenia strony internetowej polskajestkobieta.org . Na apel odpowiedziało już tysiące osób (większość kobiet, ale także ok. 25% mężczyzn). Jeszcze w grudniu Partia Kobiet ma zostać oficjalnie zarejestrowana.

Partia Kobiet to partia interesu

- Chcemy wprowadzić kobiety w obszar polityki, bo nie nauczymy się polityki inaczej, jak działając w niej. Mamy na świecie 108. miejsce pod względem zaangażowania kobiet w politykę - jesteśmy za Afryką - mówi Gretkowska w wywiadzie dla portalu Gazeta.pl.

Pisarka uważa, że jest mnóstwo postulatów, które dotyczą kobiet lewicy i prawicy. Jest to partia interesu, partia naszych potrzeb, a one są bardzo podobne, jeśli nie identyczne w większości punktów - uważa Gretkowska. Partia Kobiet jest dla wszystkich - i kobiet, i mężczyzn - którzy chcą poszerzyć i realizować prawa kobiet. Podobnie jak dom bez kobiety, która by dbała o dom, funkcjonuje kiepsko, tak samo państwo polskie bez Partii Kobiet nie będzie dobrze funkcjonowało - mówi pisarka.

Kim jest Manuela Gretkowska?

Manuela Gretkowska - pisarka, felietonistka, scenarzystka. Po studiach filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim wyjechała do Francji. Mieszkała też w Szwecji, a obecnie żyje i pracuje w Warszawie. Jest autorką bestsellerowych książek: "Kabaret metafizyczny" (1994) , "Namiętnik" (1998), "Sceny z życia pozamałżeńskiego" (2003). Kilka miesięcy temu o pisarce było głośno po jej nieprzychylnym braciom Kaczyńskim felietonie do magazynu "Sukces". Wydawca pisma bez wiedzy autorki wyciął jej tekst z każdego wydrukowanego już egzemplarza.

Czy Partia Kobiet jest potrzebna w Polsce?