Stowarzyszenie za Open Source w urzędach

Rozliczasz się z ZUS-em? To musisz korzystać z Windows. - Nie chcemy, by obywatel w kontaktach z administracją publiczną był zmuszany do zakupu oprogramowania jednej konkretnej firmy - twierdzą członkowie powołanej właśnie Koalicji na rzecz Otwartych Standardów (KROS)

W skład KROS wchodzą zarówno firmy działające na polskim rynku oprogramowania (IBM, Oracle Novell czy Sun Microsystems), jak i organizacje: m.in. Internet Society Poland czy Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO. Jej członkowie chcą promować wykorzystanie otwartych standardów w informatyce, zwłaszcza w kontaktach z administracją publiczną.

Dziś choćby przedsiębiorca na wszystkich komputerach w firmie chciał zainstalować np. darmowego Linuksa, to i tak musi mieć przynajmniej jeden komputer z płatnym Windows, bo tylko z tym systemem działa obowiązkowy program Płatnik do rozliczania z ZUS-em..

Co więcej, choć niezależni informatycy zabrali się do stworzenia konkurencyjnego Janosika, który działa też pod innymi systemami, od kilku lat walczą z ZUS-em o ujawnienie protokołu transmisji Płatnika (w zeszłym tygodniu sąd nakazał ZUS-owi ujawnienie protokołu, wyrok nie jest prawomocny).

Czym otwarty standard różni się od zamkniętych rozwiązań? Jeśli np. urząd wymaga dokumentów napisanych w programie Word, musimy mieć program MS Office (Microsoftu) lub taki, który może zapisywać pliki w formacie .doc. Z kolei pliki w formacie ODF możemy otworzyć w większości programów, tylko nie MS Office (powszechnie używanym przez administrację).

Co gorsza, jak mówi Piotr Waglowski, prawnik, członek Internet Society Poland i członek Rady ds. Informatyzacji, w administracji panuje niespójność.. Np. w rozporządzeniach Ministerstwa Sprawiedliwości znalazł się zapis o stosowaniu dokumentów w formacie PDF, MSWiA wybrało z kolei otwarty XML. Waglowski przypomina też rozporządzenie resortu zdrowia, które akceptowało tylko format dokumentu tekstowego MS Word.

KROS chce wywierać dodatkowy nacisk, publikując na stronie www.standardy.org wszelkie przykłady zmuszania obywateli przez urzędy do korzystania z programów jednego producenta.