Start wyścigu po Oscary

Wczoraj w Los Angeles ogłoszono nominacje do 64. edycji Złotych Globów. Te prestiżowe nagrody to najdokładniejsza prognoza przed lutową ceremonią wręczenia Oscarów

Najwięcej, bo aż siedem nominacji (w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz i rolę Brada Pitta), zdobył wielowątkowy "Babel" Meksykanina Alejandro Gonzalesa Inarritu. Punktem wyjścia jest w nim postrzelenie amerykańskiej turystki (Cate Blanchett), która razem z mężem (Pitt) podróżuje autokarem po Maroku.

Złote Globy przyznaje ok. 90 zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Hollywood. Zdobywca tej nagrody ma zwykle duże szanse na Oscara. Nominacje ogłoszono wczoraj w hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills. Zdobywców Złotych Globów poznamy 15 stycznia 2007 r.

Największą gwiazdą tegorocznego rozdania jest jednak brytyjska aktorka Helen Mirren, która dostała aż trzy nominacje: za kinową rolę królowej Elżbiety II, ukazanej w chwili śmierci lady Diany w "Królowej" Stephena Frearsa (także nominacja dla najlepszego filmu i za reżyserię), za kreację innej angielskiej władczyni o takim samym imieniu, w telewizyjnym miniserialu "Elizabeth I", oraz za rolę londyńskiej policjantki, inspektor Tennison, w "Głównym podejrzanym: Ostatni akt".

Kilku gwiazdom udało się zdobyć po dwie nominacje. Leonardo DiCaprio nominowano za rolę gliny przenikającego w szeregi mafii w "Infiltracji" Martina Scorsese (sześć nominacji, w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz, dla Jacka Nicholsona za drugoplanową rolę mafiosa, i dla Marka Wahlberga za drugoplanową rolę policjanta) oraz za poszukiwacza różowego diamentu w Południowej Afryce w "Blood Diamond" Edwarda Zwicka.

Najciekawszy jest przypadek Clinta Eastwooda nominowanego za dwa filmy - "Flags of Our Fathers" i "Letters from Iwo Jima - przedstawiające wojnę na Pacyfiku z dwóch perspektyw: amerykańskiej i japońskiej. Ponieważ drugi z tych filmów jest grany po japońsku, dostał nominację w kategorii "fabuła nieanglojęzyczna". Podobny los spotkał "Apocalypto" Mela Gibsona grane w języku Majów i o ich kulturze opowiadające. Piątkę nominowanych filmów nieanglojęzycznych uzupełniają: "Volver" Almodóvara, niemieckie "Życie na podsłuchu" o wewnętrznej przemianie agenta Stasi i meksykański "Labirynt Pana" nagrodzony na ostatnim Camerimage. "Z odzysku" Sławomira Fabickiego, nasz kandydat do Oscara, przepadł.

Dwie nominacje indywidualne ma także Toni Collette za rolę matki wystawiającej córkę w konkursie piękności w "Małej miss" i za drugoplanową kreację w telewizyjnym "Tsunami: The Aftermath".

Złote Globy tym różnią się od Oscarów, że osobno nagradzają filmy dramatyczne, a osobno komedie i musicale. Wśród nominowanych dramatów poza "Babel", "Infiltracją" i "Królową" są też "Little Children" Todda Fielda o krzyżujących się losach dwóch par małżeńskich (nominacje aktorską ma tu Kate Winslet), i "Bobby" o 22 osobach, które znalazły się w hotelu Ambasador, gdzie w 1968 r. zamordowano Roberta Kennedy'ego.

Nominowana piątka komediowo-musicalowa to znane u nas "Borat" (plus nominacja dla Sachy Cohena udającego kazachskiego dziennikarza zwiedzającego USA) i "Diabeł ubiera się u Prady" (również nominacja dla Meryl Streep w roli szefowej słynnego trendy pisma) - oraz "Mała miss", "Dreamgirls" Billa Condona, musical o trzech murzyńskich pieśniarkach soulowych robiących karierę w latach 60. (nominacje aktorskie dla Beyoncé Knowles i Eddiego Murphy) oraz "Thank You for Smoking" o facecie (nominowany Aaron Eckhart), który żyje z lobbowania dla koncernu tytoniowego, a sam ma po papierosach problemy ze zdrowiem.

Rywalami DiCaprio wśród aktorów dramatycznych są: Peter O'Toole, jako emerytowany aktor, którego życie odmienia spotkanie z atrakcyjną nastolatką ("Venus"), Will Smith, bezdomny handlarz, który musi się zaopiekować swym małym synem ("The Pursuit of Happyness"), i Forest Whitaker jako Idi Amin, dyktator z Ugandy w "The Last King of Scotland".

O laur dla aktorek dramatycznych - poza Mirren i Winslet - ubiegają się: Penelope Cruz ("Volver"), Judi Dench za rolę starej nauczycielki włażącej w życie młodszej nauczycielki w "Notes on a Scandal" oraz Maggie Gyllenhaal, która po trzech latach odsiadki stara się odbudować więź z córką w "Sherrybaby".

Kto jeszcze zdobył nominacje aktorskie? M.in. Johnny Depp ("Piraci z Karaibów: skrzynia umarlaka"), Annette Bening jako postrzelona matka, która oddaje syna na wychowanie do rodziny swego terapeuty ("Running With Scissors"), Renee Zellweger jako słynna autorka książek dla dzieci ("Miss Potter"), Chiwetel Ejiofor, jako kabaretowa śpiewaczka i drag-queen ("Kinky Boots"), oraz Will Ferrell, jako facet, który słyszy (dosłownie!) głos pisarki, która z opisu jego życia czyni fabułę książki ("Stranger Than Fiction" Marka Forstera).

Nominacje za animacje dostały "Auta", "Tupot małych stóp" i "Monster House". Złoty Glob za całokształt twórczości, czyli Cecil B. DeMille Award, odbierze aktor i reżyser Warren Beatty.

Poza 13 kategoriami kinowymi Globy obejmują też 11 kategorii telewizyjnych. Ograniczmy się do tej grupującej najlepsze seriale dramatyczne - są tu: kryminalne "24 godziny" (z nominowanym Kieferem Sutherlandem), "Zagubieni", "Big Love" o poligamiście (Bill Paxton) i jego trzech żonach, "Grey's Anatomy" o perypetiach pięciorga lekarzy (wśród nich Ellen Pompeo i Patrick Dempsey) oraz "Heroes" o zwyczajnych ludziach odkrywających w sobie nadzwyczajne umiejętności (telepatia, latanie, podróże w czasie). Wśród nominowanych seriali komediowych są oczywiście "Gotowe na wszystko".