Trwa tydzień z Jamboree

Dziś w Warszawie koncert jednej z najlepszych jazzowych grup wokalnych - New York Voices

Występ odbędzie się w ramach trwającego od poniedziałku Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego - Jazz Jamboree 2006. Program festiwalu składa się głównie z imprez klubowych. Tak jak przed rokiem odbywa się on w atmosferze skandalu - chodzi o spór do prawa używania nazwy i znaku towarowego "Jazz Jamboree". Jego właścicielem jest Ars Polona, która grozi procesem organizatorom festiwalu, czyli Polskiemu Stowarzyszeniu Jazzowemu i agencji STX Jamboree.

New York Voices zaczynali w 1987 r. jako śpiewający kwintet. Odwoływali się do tradycji takich sław jazzowej wokalistyki jak trio Lambert, Hendricks and Ross czy Singers Unlimited. Działali jednak w cieniu słynnego Manhattan Transfer. Zaważył na tym fakt związania NYV z wytwórnią GRP Records, która bardzo długo, w zasadzie do czasu wchłonięcia przez płytowego giganta Verve, uważana była za najbardziej radykalny przejaw komercjalizacji jazzu. A ta etykieta im zaszkodziła. New York Voices po personalnych perturbacjach stał się kwartetem, a nagrany wspólnie z legendarną orkiestrą Counta Basiego album przyniósł im upragnioną prestiżową nagrodę Grammy.

Wielki sukces odnieśli w zeszłym roku z programem "Swinging Christmas", gdy triumfalnie objechali niemal całe USA, a w tournée towarzyszyła im ekstrawagancka i widowiskowa orkiestra Boston Pops, słynąca z licznych transkrypcji muzyki poważnej w tanecznym sosie, doprawionych popową sekcją rytmiczną. To właśnie ten przebojowy program Nowojorskie Głosy wykonają dzisiaj w Filharmonii Narodowej. Wcześniej zagra Włodzimierz Nahorny. Jazz Jamboree zakończy w sobotę benefis Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego z okazji 70. urodzin oraz półwiecza pracy twórczej z udziałem solistów: Ewy Bem, Lory Szafran, Doroty Miśkiewicz, Pawła Tartanusa, Henryka Miśkiewicza i Roberta Majewskiego. Koncert odbędzie się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej "Trójce".