Stan wojenny we Wrocławiu

Dziś we Wrocławiu zaczynają się ogólnopolskie obchody 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. O północy z wtorku na środę prezydent Lech Kaczyński odznaczy tam bohaterów wydarzeń.

Organizatorem dwudniowych uroczystości jest dolnośląska "Solidarność". Zaprosiła ponad 1,8 tys. osób. Wiadomo, że nie będzie jednego z liderów wrocławskiej "S" w latach 80. Józefa Piniora, dziś eurodeputowanego SdPl.

Pinior w grudniu 1981 r. z Władysławem Frasyniukiem i Piotrem Bednarzem uchronił przed konfiskatą 80 mln zł związkowych składek. Pieniądze przechował metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz. Pinior zapowiedział, że na uroczystości nie przyjedzie, bo nie dostał zaproszenia.

Jarosław Krauze, wiceszef dolnośląskiej "S": - Zaprosiliśmy Józefa Piniora i nawet dostaliśmy potwierdzenie z jego biura, że przyjedzie.

Pinior: - Ani do mojego biura we Wrocławiu, ani w Brukseli zaproszenie nie dotarło.

Dzisiejszy wieczór zacznie koncert "Requiem pro pace", którego scenariusz napisał Roman Kołakowski. Przedstawienie będzie transmitować TVP 2, a Lech Kaczyński wygłosi przed nim przemówienie.

Później pojedzie wręczać odznaczenia na teren byłej fabryki wagonów kolejowych Pafawag (25 lat temu był to jeden z najważniejszych ośrodków dolnośląskiej "S"). O odznaczeniach Kancelaria Prezydenta ma poinformować na konferencji prasowej dziś w południe.

Jutro podczas uroczystego posiedzenia parlamentu posłowie i senatorowie podejmą uchwałę w 25. rocznicę wprowadzania stanu wojennego, a marszałkowie Sejmu i Senatu odczytają listę ofiar.

O wydarzeniu z trzeciego dnia stanu wojennego - pacyfikacji kopalni Wujek - postanowiła przypomnieć śląsko-dąbrowska "S". Zdjęcie z akcji ZOMO i wojska pojawiło się na billboardach i citylightach na Śląsku, w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, we Wrocławiu, w Łodzi, Szczecinie, Trójmieście, Opolu i Krakowie. Tablic reklamowych i citylightów użyczyła nieodpłatnie firma reklamy zewnętrznej AMS. Citylighty udostępniła też katowicka agencja Business Consulting.