Prezydent zablokował dymisję gen. Targosza?

Nie będzie dymisji dowódcy sił powietrznych. Jak dowiedziała się IAR, ministerstwo obrony wycofało się z pomysłu odwołania generała Stanisława Targosza. Na dymisję miała nie zgodzić się Kancelaria Prezydenta. Przedstawiciele MON nie komentują tych informacji.

Wczoraj media poinformowały, że Radosław Sikorski ma zamiar zdymisjonować Targosza. Powodem miały być rozbieżności w kwestii szkolenia pilotów polskich F-16. Minister Sikorski chciałby zaangażować do tego amerykańskich specjalistów, tymczasem generał Targosz forsował koncepcję, by szkoleniem zajmowała się w całości polska armia.

Cała sprawa jest jednak bardzo tajemnicza. Eksperci spekulują, że problemy z myśliwcami F-16 mogą nie być jedynym powodem dla którego ministerstwo chciało zdymisjonować gen. Targosza. Zastępca redaktora naczelnego "Nowej Techniki Wojskowej" Robert Rochowicz przypomina, że już 3 lata temu jeden z wojskowych raportów mówił, że armia popełniła błędy w przygotowaniach do przejęcia samolotów. "Ta sytuacja ciągnie się od kilku lat i nie rozwinęła się ona pod dowództwem generała Targosza" - dodaje Rochowicz.

Nieoficjalne źródła wojskowe przypuszczają, że jednym z powodów planowanej dymisji mogła być polityka kadrowa gen. Targosza, która nie podobała się kierownictwu Ministerstwa Obrony.