Festiwal Rzeźby z Lodu

Od piątego grudnia do 15 stycznia z okazji Festiwalu Rzeźby z Lodu w holenderskim Eindhoven w specjalnym termicznym namiocie podziwiać można lodowe cuda.

Jak podaje Holland.com, na festiwalu, w 10 scenach przedstawione zostaną tradycyjne tematy biblijne. Scena z archaniołem Gabrielem, narodzin Jezusa czy jego chrztu to najważniejsze z nich. Można też zobaczyć wyrzeźbione w lodzie repliki znanych holenderskich kościołów, m.in. św. Katarzyny w Eindhoven czy św. Gerwazego w Maastricht, a także świątyni Salomona w Jerozolimie.

Inspiracją dla rzeźbiarzy stały się obrazy znanych malarzy, m.in. Boscha, Van Eycka i Rubensa.

Specjalny namiot o powierzchni 2,5 tys. m2, w którym umieszczono figury, ma je chronić, utrzymując optymalną temperaturę -8 stopni Celsjusza.

Rzeźby, na które zużyto 250 tys. kilogramów lodu i 400 tys. kilogramów śniegu, mierzyć od jednego do ośmiu metrów. Zostały stworzone przez międzynarodową grupę profesjonalnych rzeźbiarzy w śniegu i lodzie, których praca trwała ponad 3 tygodnie.

Ich dzieła można też będzie oglądać z góry, ze specjalnego mostku zainstalowanego pod dachem namiotu.

Odwiedzający namiot proszeni są o odpowiednie, ciepłe ubranie się. A gdyby i tak ktoś zmarzł - pisze Holland com. - w przytulnej kawiarence "Winterstube" będzie mógł przekąsić coś ciepłego, napić się grzanego wina lub po prostu skosztować świątecznych smakołyków.