Czego szuka JW. Construction w Arabii Saudyjskiej

Właściciel J.W. Construction Holding Józef Wojciechowski zamierza robić interesy w Arabii Saudyjskiej - dowiedziała się ?Gazeta?.

Sprawa trzymana jest w tajemnicy, ale z dobrze poinformowanego źródła dowiedzieliśmy się, że Wojciechowski i kierownictwo holdingu przebywają właśnie w Rijadzie. Masz rozmówca twierdzi, że prowadzą tam rozmowy z Zarządem Rozbudowy Rijadu oraz Saudyjską Generalną Agencją Inwestycji. Ustaliliśmy, że w grę wchodzi budowa budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz tzw. farm turystycznych. Nie udało nam się dowiedzieć, czy Wojciechowski chce też dołączyć do grona polskich biznesmenów inwestujących w wydobycie ropy naftowej. Przypomnijmy, że Ryszard Krauze kupił udziały w kazachskich polach naftowych, a Jan Kulczyk zabiega o zakup libijskiego koncernu naftowego Tamoil. Ustaliliśmy jedynie, że Wojciechowski zabrał do Arabii Saudyjskiej Romana Kobylińskiego, szefa wchodzącej w skład holdingu spółki REM mającej zajmować się produkcją biopaliw.

Oficjalnie J.W. Construction Holding podaje jedynie, że zakład produkcji biopaliw powstaje w województwie zachodniopomorskim. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z październikowego numeru "Wiadomości Samorządowych" Nowogardu. Właśnie w tej gminie (60 km na północny wschód od Szczecina) Wojciechowski kupił od syndyka krochmalnię po upadłej firmie Porta Nova i powołał spółkę REM (jej prezes, Roman Kobyliński, był wcześniej dyrektorem szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych), a także odkupił ok. 2,4 tys. ha ziemi rolnej od firmy Porta Agra. Na tych gruntach ma być uprawiany rzepak, na bazie którego będą produkowane estry metylowe. Te zaś mają być mieszane z olejem napędowym.

Dodajmy, że Wojciechowski finalizuje obecnie transakcję, która umożliwi J.W. Construction Holding wejście na giełdę. Formalnie holding przejmie mała giełdowa spółka budowlana z Sosnowca Energopol Południe, którą kontroluje Zbigniew Jakubas. Operacja zostanie przeprowadzona w taki sposób, że Wojciechowski uzyska 66-proc. pakiet akcji Energopolu Południe i identyczny udział w głosach w WZA tej spółki. Prawdopodobnie w przyszłości Wojciechowski będzie chciał zmienić nazwę spółki na J.W. Construction.