Prawnik: Reakcje wicepremierów to skandal

- Zachowania i reakcje panów Leppera i Giertycha są skandaliczne. To nie politycy są od zamykania wolnych mediów, ale wolne media są od patrzenia politykom na ręce - powiedział w rozmowie z portalem gazeta.pl Piotr Rogowski, prawnik Gazety Wyborczej

- Twierdzenie Andrzeja Leppera, jakoby Gazeta Wyborcza miała uczestniczyć w zamachu stanu to brednia, którą trudno komentować na poważnie. Na poważniej natomiast trzeba odnieść się do twierdzenia pana Leppera, iż w zaistniałej sytuacji będzie on zmierzał do zamknięcia Gazety Wyborczej - powiedział nam w sobotę wieczorem mecenas Rogowski.

- Panu Lepperowi trzeba przypomnieć, że żyjemy w demokratycznym państwie prawa i żaden poseł, wicepremier czy premier, nie ma na szczęście możliwości zamykania wolnego niezależnego tytułu prasowego, tak Gazety Wyborczej, jak i jakiejkolwiek innej gazety.

Zamknięcie Gazety Wyborczej, o jakim mówi pan Lepper nie jest prawnie możliwe i twierdzenie takowe po raz kolejny dowodzi, że pan Lepper nie wie w ogóle o czym mówi - uważa prawnik Gazety Wyborczej.

Podobnie brzmią wypowiedzi pana Romana Giertycha apelującego o wyprzedaż akcji spółki Agora S.A. będącej wydawcą GW. Jest to ewidentne działanie na szkodę spółki, a także na szkodę wolnych i niezależnych mediów.

Co więcej, takie stwierdzenie można uznać za sprzeczne z prawem usiłowanie manipulowania kursem giełdowej spółki. I jeśli faktycznie taka wypowiedź pana Giertycha miała miejsce, to powinny się nią zająć odpowiednie organy - twierdzi Rogowski.

Panowie wicepremierzy - jak widać - chcieliby obecną sytuację wykorzystać do tego, aby pokazać mediom, gdzie jest ich miejsce. To znaczy, chcą im pokazać, że nie maja one prawa do patrzenia władzy na ręce, do kontroli i krytyki prasowej.

Z tego więc punktu widzenia to są właśnie zachowania i reakcje skandaliczne, bo to nie politycy są od zamykania wolnych mediów, ale wolne media są od patrzenia politykom na ręce. Jeżeli obaj panowie chcą to odwrócić, to znaczy, że pomylili kraj w którym mieszkają - dodaje mec. Piotr Rogowski.