Indianie o Gibsonie: Rasista!

Nowy film Mela Gibsona "Apocalypto" spotkał się z bardzo mocną krytyką rdzennych mieszkańców Gwatemali, którzy są potomkami Majów. - Ten film pokazuje Indian jako barbarzyńców - mówią.

"Apocalypto" trafi na ekrany polskich kin 29 grudnia. W filmie Gibson pokazuje zmierzch imperium Majów, w którego granicach znajdowały się także tereny dzisiejszej Gwatemali. Aktywiści walczący o prawa rdzennej ludności w tym kraju są zbulwersowani sposobem pokazywania Majów i oskarżają reżysera o rasizm.

Do tej pory mieszkańcy Gwatemalii, z których 200 tysięcy to potomkowie Majów, mieli okazję obejrzeć jedynie zwiastun "Apocalytpo". Wystarczyło to jednak, by wybuchły głośne protesty. - Ten film utwierdza stereotyp Majów jako ludzi niezwykle brutalnych i agresywnych, od których wybawieniem stała się inwazja Europejczyków - mówi Ignacio Ochoa z Fundacji Nahual, która upowszechnia wiedzę o kulturze Majów. Ochoa przywołał tu przede wszystkim sceny ofiar z ludzi dokonywane przez kapłanów oraz obrazy wojowników przystrojonych w ludzkie kości.

Gibson, który przy realizacji filmu korzystał z pomocy archeologów, powiedział, że "obraz sam się obroni". Jak na razie "Apocalypto" zbiera bardzo dobre recenzje. Pozytywnie przyjęła je także latynoska i rdzenna ludność Stanów Zjednoczonych. Doceniono, że aktorzy wywodzą się z rdzennej ludności i porozumiewają się językiem Majów - yucateco.