Książka kucharska księcia Karola

Brytyjski następca tronu - książę Karol wydał książkę kucharską z "królewskimi" przepisami. Niezbyt doceniana na świecie brytyjska kuchnia ma bardzo mocnego obrońcę w królewskiej rodzinie.

"Naucz się działać z naturą, a nie przeciwko niej" - pisze we wstępie do książki kucharskiej Duchy Originals książę Karol. Duchy Originals to firma stworzona w 1990 roku przez samego następcę tronu. Oferuje ona wysokiej jakości produkty spożywcze pochodzące z gospodarstw ekologicznych.

Ta mała firma początkowo sprzedająca owsiane ciastka znacznie się rozrosła. W zeszłym roku udało jej się zanotować obroty przekraczające 100 mln dolarów. Spora część zysków jest przekazywana na cele dobroczynne. Wszystkie przepisy w książce kucharskiej opierają się na składnikach oferowanych przez Duchy Originals.

Jak mówi sam książę Karol, celem książki jest walka o ponowne nawiązanie kontaktu między rolnikiem a konsumentem. Dzięki działalności Duchy Originals chce też promować żywność inną niż "pozbawione duszy, masowo wytwarzane produkty, które dominują w dzisiejszej diecie".

- Pragnę zachęcać ludzi do zrównoważonego podejścia do rolnictwa - mówi książę, który kiedyś namawiał Brytyjczyków do rozmawiania z roślinami, by te lepiej rosły - Chcę inspirować ludzi, by zainteresowali się tym, co jedzą i skąd to pochodzi.

Tradycyjne brytyjskie przepisy do książki nie były jednak zbierane i układane przez samego Karola, ale książę miał spory udział w powstaniu pozycji. Zapewnia, że wszystkiego spróbował i odrzucił przepisy, które nie trafiły w jego "królewski" gust.

Czy cenisz brytyjską kuchnię?