Tageszeitung: Kartofel nadal twardy

- Kartofel pozostaje twardy - powiadamia na pierwszej stronie "Die Tageszeitung" po wczorajszym szczycie Trójkąta Weimarskiego.

W artykule "Kartoffel bleibt hart" ("Kartofel pozostaje twardy") niemiecki dziennik komentuje efekty wczorajszego spotkania Angeli Merkel, Jacquesa Chiraka i Lecha Kaczyńskiego w Niemczech. Jak pisze, w związku z uporem "kartofla", na wczorajszym spotkaniu przywódców Polski, Niemiec i Francji nie doszło do przełomu, dlatego Trójkąt Weimarski nie ma żadnego politycznego znaczenia.

Na pierwszej stronie gazeta publikuje zdjęcie Merkel, Chiraca i Kaczyńskiego, z tytm, że głowa polskiego prezydenta zastąpiona jest kartoflem.

To już trzeci z serii "kartoflanych" artykułów Tageszeitung. Pierwszy , który ukazał się w czerwcu tego roku, miał być satyrą, opierającą się na "żartach" z samych braci Kaczyńskich. Drugi - z poniedziałku - dotyczył planowanego spotkania przywódców Trójkąta.

"Polska nie ma znaczenia"

- Dramaturgia między uczestnikami Trójkąta Niemiec, Francji i Polski odpowiada politycznemu znaczeniu państw: najpierw odbyło się bilateralne spotkanie Chirac- Merkel, potem - dodatkowo - konferencja całej trójki - ocenia komentator gazety.

- Rząd polski w żadnym wypadku nie może się wypowiadać w imieniu Europy Wschodniej na forum międzynarodowym - pisze dalej dziennikarz.

Jak podsumowuje, Trójkąt weimarski zarówno w wymiarze europejskim, jak i w odniesieniu do relacji EU-Rosja, nie gra żadnej roli, bo stanowisko Polski m.in. w sprawie europejskich relacji z Rosją zbyt różni się od stanowiska Niemiec i Rosji.