Lodowisko na Pl. Czerwonym

Władze Moskwy otworzyły na Placu Czerwonym największe lodowisko w Europie. Ogromna ślizgawka zajmuje dziesiątą część całego placu.

Jedna dziesiąta Placu Czerwonego to 2,5 tys. metrów kwadratowych. By to największe w Europie lodowisko mogło działać mimo dodatnich temperatur, trzeba było zgromadzić 250 ton specjalnego sprzętu. Specjalnie ochładzaną ślizgawkę umieszczono ponad trotuarem placu. Chodziło o to, by nie niszczyć oryginalnej kostki brukowej. Wokół wzniesiono bajkowe miasteczko w którym bohaterowie rosyjskich baśni i filmów rysunkowych zapraszają do kawiarni, przebieralni i wypożyczalni łyżew.

Organizatorzy zaplanowali już wiele imprez. Będą pokazy jazdy figurowej i mecze hokeja. Ale przede wszystkim ślizgawka jest otwarta dla każdego. Nie jest wprawdzie tania, bo za półtorej godziny na lodzie z wypożyczeniem łyżew trzeba zapłacić około 20 dolarów. Ale za to przy temperaturze plus 10 stopni można pojeździć na łyżwach, podziwiając słynną cerkiew Błogosławionego Wasyla, z charakterystycznymi, kolorowymi kopułami....