"Economist": Irlandia najlepszym krajem świata

Magazyn "Economist" oceniając jakość życia w poszczególnych krajach, obliczył, że najlepszym miejscem do życia na świecie jest Irlandia - czytamy w serwisie BBC News.

O tym, że mieszkańcy Irlandii są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie, zadecydowało połączenie wzrastającej zamożności społeczeństwa i zachowanie uznania dla tradycyjnych wartości - jak pokazują obliczenia.

Irlandia wyprzedziła Szwajcarię, Norwegię i Luksemburg. W pierwszej dziesiątce najlepszych krajów znalazły się prawie same państwa europejskie (wyjątkiem jest Australia, która uplasowała się na szóstej pozycji). Ranking układa się następująco:

1. Irlandia

2. Szwajcaria

3. Norwegia

4. Luksemburg

5. Szwecja

6. Australia

7. Islandia

8. Włochy

9. Dania

10. Hiszpania

Poza pierwszą dziesiątką znalazły się Stany Zjednoczone (miejsce 13.), a Wielka Brytania, zajmując 29. miejsce, uplasowała się najniżej wśród wysokorozwiniętych krajów Unii Europejskiej.

Eksperci przygotowujący ranking dla "Economist" nie brali pod uwagę jedynie zarobków, ale także inne czynniki ważne dla dobrego samopoczucia mieszkańców. Wśród nich były: zdrowie, wolność, bezrobocie, życie rodzinne, klimat, stabilizacja polityczna, poczucie bezpieczeństwa oraz równość płci.

"Economist", podsumowując raport, tłumaczy zwycięstwo Irlandii tym, że z powodzeniem łączą się tam najbardziej pożądane cechy nowoczesnego społeczeństwa (niskie bezrobocie, swobody polityczne) z elementami tradycyjnymi (trwałość rodziny i silne więzi społeczne).

Eksperci tłumaczą, że powodem tak niskiej oceny jakości życia w takich krajach jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania (25., 26., i 29. miejsce) jest załamanie więzi społecznych i rodzinnych mimo wysokiego dochodu na głowę w tych krajach.

Miano najgorszego kraju do zamieszkania zyskało Zimbabwe, które w rankingu zajęło 111. miejsce.

Irlandia najlepszym krajem na świecie: