Prezerwatywa chroni, jak się ją założy

Mimo że Polacy więcej wiedzą o HIV/AIDS, coraz częściej do zakażeń dochodzi przez stosunki seksualne. AIDS nie jest już domeną narkomanów.

Do szczecińskiego punktu testowania na obecność wirusa HIV zgłasza się 16-latka. Chce wykonać test, bo jednej nocy podczas dyskoteki odbyła kilkanaście (jak powiedziała) stosunków seksualnych bez zabezpieczenia z różnymi partnerami. Wiedziała, czym to może grozić. Powiedziała, że szukała miłości.

Przykład tej nastolatki doskonale obrazuje najnowsze badania dotyczące HIV/AIDS, o których eksperci dyskutowali wczoraj w Warszawie na konferencji "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie". Z opublikowanych właśnie badań seksuologa Zbigniewa Izdebskiego wynika, że w ciągu ostatnich ośmiu lat wiedza Polaków na temat HIV/AIDS wyraźnie się poprawiła. Wciąż co czwarty Polak uważa, że można się zarazić HIV przez ukąszenie komara (a nie można), ale ponad 90 proc. wie, że da się uniknąć zakażenia, stosując prezerwatywy czy upewniając się, czy zastrzyk jest wykonywany sterylną igłą. Niemal tyle samo wie, że nie da się zarazić HIV przez dotyk (87 proc.).

Z drugiej jednak strony, na co zwracała uwagę prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii PAM w Szczecinie, zmieniła się struktura zakażonych. W latach 80. i 90. ok. 75 proc. zakażonych stanowili tzw. dożylni narkomani. Dziś do 65 proc. zakażeń dochodzi podczas stosunków seksualnych. Zdaniem prof. Izdebskiego wygląda to tak, jakby na czas stosunku część ludzi na bok odkładała nabytą wiedzę. - W zależności od ogólnego wizerunku partnera seksualnego z jedną osobą tej prezerwatywy się używa, z inną osobą już nie. Nie nauczyliśmy się jeszcze, że ktoś może super wyglądać, mieć świetne wykształcenie i samochód, ale nie oznacza, że jest wolny od HIV - mówi.

W Polsce na AIDS leczy się 2940 osób, rocznie zapada na tę chorobę 600-650 osób. Ponad 60 proc. z nich wykonuje test, dopiero kiedy już widać objawy choroby. - A przecież zanim dojdzie do choroby, upływa co najmniej pięć lat, zwykle osiem-dziesięć. W tym czasie te osoby normalnie żyją i funkcjonują w społeczeństwie, kochając się ze swoimi partnerami i partnerkami - mówiła Boroń-Kaczmarska.

Ponad 90 proc. Polaków w ogóle nie myśli o tym, żeby test na HIV wykonać. Ledwie 7 proc. przyznaje, że wykonało test. Jutro, 1 grudnia, jest Światowy Dzień Walki z AIDS.

Zbigniew Izdebski "Ryzykowna dekada. Seksualność Polaków w dobie HIV/AIDS".