Benzyna 98 tańsza od 95!

W wielu miejscach Polski wysokiej jakości paliwo jest tańsze od najtańszej benzyny.

W Warszawie na stacji BP przy ul. Grójeckiej litr zwykłej benzyny Pb 95 kosztował w zeszłym tygodniu 3,83 zł. Tymczasem przy ul. Puławskiej, na stacji Jet, o klasę lepsza Pb 98 była o dwa grosze tańsza. Jeszcze mniej płaciło się na orlenowskiej Bliskiej na ul. Dolnej, gdzie litr Pb 98 kosztował 3,79 zł.

Oczywiście w Warszawie można znaleźć jeszcze tańszą benzynę Pb 95. Na tanich stacjach - Bliska czy Jet - kosztuje ona nawet 3,65 zł. Ale to i tak drożej niż litr lepszej Pb 98 np. w Zielonej Górze, gdzie na stacji Jet lub przy hipermarkecie Auchan po doliczeniu kosztów transportu sprzedaje się go za ledwie 3,62. Podobnie jest w Bydgoszczy przy ul. Jana Pawła II. Rekord padł w Chorzowie przy ul. Katowickiej, gdzie litr Pb 98 kosztuje ledwie 3,58 zł!

Według Pawła Poręby z biura prasowego Orlenu nie ma różnic w jakości 98-oktanowych paliw, bo niemal wszystkie koncerny działające w Polsce zaopatruje w benzyny właśnie płocki PKN Orlen. Za to różnice w proporcjach cenowych obu benzyn pojawiły się w samym Orlenie. Poręba przyznaje, że są miejsca, gdzie Pb 98 na Bliskiej jest tańsza niż Pb 95 na tradycyjnej, czerwonej stacji z orłem. - To się zdarza w wielu miejscach, ma charakter nieregularny i zależy od lokalnej konkurencji - tłumaczy Poręba.

Paliwo Pb 98 jest znacznie lepsze jakościowo niż Pb95. Poprawia dynamikę pracy silnika, zalecane jest do silników z bezpośrednim wtryskiem i z małą pojemnością, ale o dużej mocy. Wyższa liczba oktanów to też o kilka procent więcej przejechanych kilometrów. Dodatkowo jest wzbogacone substancjami chroniącymi silnik i katalizator. To wszystko sprawiało, że do tej pory benzyna Pb 98 była o blisko 20 gr droższa na litrze. Jak podaje Urszula Cieślak z firmy Reflex monitorującej rynek paliw w Polsce, udział tego paliwa w krajowej sprzedaży benzyn do tej pory wynosił ledwie 5 proc.

Jej zdaniem przyczyną obecnego zjawiska może być znaczna nadwyżka benzyn na światowych rynkach przy znacznym niedoborze oleju napędowego (ceny diesla na stacjach są już znacznie wyższe od najtańszej benzyny). Hurtownicy, chcąc się dziś pozbyć benzyn, zawężają widełki cenowe pomiędzy Pb 95 a Pb 98, więc i ich cena detaliczna zaczyna się pokrywać. O ile jeszcze w lipcu różnica na metrze sześciennym wynosiła w hurcie ponad 160 zł, dziś skurczyła się do 25 zł. Do tego dochodzi lokalna konkurencja, która wymusza obniżkę marż.