Węgry stawiają na gaz z Rosji

Sojusz Węgier z Gazpromem przyjmuje konkretne kształty. Budapeszt postanowił zainwestować w wielki państwowy magazyn gazu kupowanego od Gazpromu.

Magazyn, który będzie przechowywać 1,2 mld m sześc. państwowych rezerw gazu, ma być napełniony pod koniec 2009 r. i eksploatowany od początku 2010 r. Koszty inwestycji szacuje się na 750 mln dol. Przetarg na budowę magazynu wygrał koncern MOL, ale w inwestycję zaangażuje się bezpośrednio także rząd. Budżet Węgier będzie również płacić za przechowywanie gazu - ok. 5 centów za 1 m sześc. surowca.

Kto sprzeda gaz do magazynu? Według dziennika "Villaggazdasag" będzie to firma Emfesz, drugi po Gazpromie dostawca gazu na Węgry. Emfesz importuje gaz od RosUkrEnergo, szwajcarskiej spółki Gazpromu. Natomiast RosUkrEnergo kupuje gaz od Gazprom Export, "centrali handlu zagranicznego" rosyjskiego koncernu.

- Węgry mogą się przekształcić w jeden z europejskich ośrodków energetycznych - zapowiadał prezydent Rosji Władimir Putin po rozmowach w marcu z premierem Węgier Ferencem Gyurcsányem. Gazprom kusił wtedy Węgry budową nowych magazynów gazu i gazociągów. W tym roku rosyjski koncern kupił już od niemieckiego koncernu E.ON prawie 50 proc. udziałów w spółkach zajmujących się hurtowym handlem gazu na Węgrzech i eksploatacją magazynów gazu działających już w tym kraju.

Nowy magazyn, budowany ze wsparciem budżetu Węgier, będzie prawdopodobnie gromadzić surowiec dostarczany z Rosji przez Ukrainę nowym gazociągiem Bogorodczany - Użgorod. Budowę tej rury Ukraina i Rosja planowały już dwa lata temu, ale po pomarańczowej rewolucji inwestycja zamarła. Teraz, kiedy władzę w Kijowie objął rząd Wiktora Janukowycza, projekt odmrożono. W piątek ukraińskie ministerstwo energetyki ogłosiło, że budowa gazociągu do granicy z Węgrami może ruszyć w pierwszym półroczu przyszłego roku i potrwa do połowy 2009 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to gaz z nowej rury napłynie na czas, by napełnić nowy magazyn na Węgrzech. Nowa rura z Rosji przez Ukrainę ma docelowo transportować do 19 mld m sześc. surowca rocznie. Za pośrednictwem Węgier ten surowiec mógłby trafić na Bałkany i do Włoch połączeniami planowanymi już przez Gazprom.

Zanim ruszy nowy gazociąg, Węgrzy pomogą zwiększyć transport gazu z Rosji rurą wzdłuż granicy Polski na Ukrainie. Ta rura była używana w nikłym stopniu od 2000 r., kiedy ruszył gazociąg jamalski przez Polskę do Niemiec. O wykorzystaniu tej rury przedstawiciele MOL i władz Ukrainy rozmawiali w zeszłym tygodniu w Kijowie. W ten sposób wzrósłby tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, zgodnie z obietnicą, jaką w zeszłym tygodniu Gazprom złożył władzom Ukrainy.