Metalowe dolary w USA

Amerykańska mennica państwowa wprowadzi do obiegu od lutego nowego monety jednodolarowe. To już trzecie podejście do zastąpienia zielonych banknotów z portretem George'a Waszyngtona monetami. Poprzednie dwie próby nie wypaliły - okazało się, że Amerykanie są zbyt przywiązani do najpopularniejszego banknotu i nie akceptują nowych monet. Metalowe jednodolarówki niechętnie używane lądowały w szufladach kredensów, zamiast zastępować tony zielonych papierków.

Po co więc mennica podejmuje kolejną próbę? Ponieważ moneta ma długość życia 40 lat, a banknot - 18-24 miesięcy. I zastąpienie banknotów monetami przyniosłoby oszczędności rzędu 500 mln dol.!

Nowe monety będą miały portrety wszystkich amerykańskich prezydentów. Co rok będą wprowadzane cztery nowe wzory z czterema kolejnymi prezydentami. Na początek w 2007 roku ukażą się więc monety z Waszyngtonem, Johnem Adamsem, Thomasem Jeffersonem i Jamesem Madisonem. "Moneta z Richardem Nixonem [którego prezydenturę zakończyła afera Watergate] wyjdzie więc w 2016. Nie możemy się już doczekać!" - skomentował złośliwie dziennik "San Francisco Chronicle".