Je i nie płaci: postrach kelnerów w Warszawie

Roman C. zjadł kolację w hotelu Sobieski. Jak zwykle nie zapłacił.

Jedzer to postać z filmu Jacka Borusińskiego "Hi Way". Stosując zmyślne fortele, nie płaci za obiady.

Poznań też ma swojego Jedzera - Romana C.- zwanego Wesołym Romkiem. Pisaliśmy już o jego poznańskich "atakach" na restauracje. Ale ostatnio Jedzer wywędrował do Warszawy.

W poniedziałek późnym wieczorem mężczyzna pojawił się w restauracji hotelu Sobieski. Zamówił campari. Kanapkę ze stekiem popił piwem. Kolację zakończył filiżanką kawy. Nieświadomy niczego kelner pojawił się przy jego stoliku z rachunkiem opiewającym na 162 zł i 95 gr. Roman C. tradycyjnie odmówił płacenia. I jak zwykle wezwano do niego policję.

- Był w stanie uniemożliwiającym komunikację - mówi oględnie Dorota Tietz, oficer prasowy Komendy Rejonowej Policji Warszawa Ochota. - Zachowywał się tak, jakby w ogóle nie kontaktował. Dlatego policjanci postanowili zadzwonić do lekarza - wyjaśnia.

Psychiatra stwierdził u Romana C. zespół maniakalny. Smakosz, zamiast do aresztu, został przewieziony do szpitala. Jest w nim do teraz. - Ale kary za szalbierstwo nie uniknie - deklaruje Tietz. Czy rzeczywiście? Poznański wymiar sprawiedliwości nie daje sobie rady z Wesołym Romkiem już od paru miesięcy.

To była pierwsza odnotowana przez mundurowych wizyta Jedzera w stolicy. Poznańskich restauratorów mężczyzna odwiedza od maja. A w komendzie policji na Starym Mieście Roman C. ma nawet "swoją" policjantkę. Po jednym z przesłuchań Wesoły Romek przybiegł do pani Violetty z bukietem czerwonych róż (niewykluczone, że kwiaty zginęły którejś z poznańskich kwiaciarek). Zapytany przez warszawskich policjantów o telefon do kogoś, kto mógłby potwierdzić jego dane, Wesoły Romek podał namiar na staromiejski posterunek.

Aby jadać za darmo, Roman C. stosuje rozmaite fortele. Przebiera się za księdza, podaje za prawnika lub zwariowanego artystę. Jako dziennikarz wyposażony w fałszywy identyfikator odwiedza konferencje prasowe.

Lubi chwalić się wypchanym portfelem. Nosi w nim jednak jedynie pocięte gazety. W knajpie potrafi zjeść nawet za 400 zł.

Jego ofiarami padają nie tylko restauratorzy. Jakiś czas temu Roman C. kazał się wieźć taksówką aż do Gniezna na zjazd starostów. Wysiadając z auta, zaproponował kierowcy, by ten rozliczył się z organizatorami imprezy. Czasem Wesoły Romek podaje też adres biura ochrony, w którym kiedyś pracował jako specjalista od marketingu.

- Odbieramy po kilka telefonów dziennie - potwierdza dawny współpracownik, zaskoczony informacją, że Wesoły Romek zawędrował aż do Warszawy. - Ciekawe, skąd teraz będą do nas dzwonić? Może Roman pójdzie z wizytą do samego prezydenta? - pyta rozbawiony. Ale zaraz dodaje poważnym tonem: - To był dobry kolega. Ale dwa lata temu wszystko mu się poprzestawiało. Szkoda, że teraz ludzie się z niego śmieją.

To właśnie choroba chroni Romana C. przed odpowiedzialnością karną. Sąd uzyskując od biegłego informację o niepoczytalności, umarza sprawy. Jest jednak nadzieja - dla restauratorów na spokój, dla Romana C. na wyleczenie. Podczas jednego z obiadów Wesoły Romek zniszczył drogą zastawę stołową. To już przestępstwo - nie wykroczenie. Prokurator domaga się dla Romana C. przymusowego pobytu w szpitalu.