Poczet nowych radnych Warszawy

Przedstawiamy 60 osób, które przez najbliższe cztery lata będą decydować o naszym mieście. Po raz pierwszy w historii w najliczniejszym klubie Rady Warszawy - PO - jest więcej kobiet niż mężczyzn

* Wojciech Bartelski. Współautor programu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz. W mijającej kadencji radny Śródmieścia. Startując w wyborach cztery lata temu, należał do Unii Polityki Realnej, ale mandat zawdzięczał sukcesowi listy PiS, która zawarła z UPR umowę koalicyjną. Teraz działa w PO, bo - jak mówi - jest liberałem gospodarczym i Platforma to partia mu programowa najbliższa. Ma 29 lat, jest ekonomistą, wykłada w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Startował z pierwszego miejsca w okręgu Białołęka-Praga Północ. Dostał 7 339 głosów.

* Paweł Czekalski. W ostatniej kadencji był liderem PO w Radzie Warszawy. Należał do nielicznych radnych wiernych przez całą kadencję władzom swojej partii - większość radnych PO została wyrzucona za udział w aferach "układu warszawskiego", inni weszli do klubu współpracującego z PiS. Ma 37 lat. Z zawodu menedżer. Startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Mokotów. Dostał 12 137 głosów.

* Magdalena Czerwosz. Ma duży staż samorządowy. Była radną na Pradze Południe w latach 1990-98 i 2000-02, początkowo z ramienia Komitetów Obywatelskich "S", potem Unii Wolności. Po zawarciu bloku centrolewicowego (SLD-SdPl-UP-PD) wystąpiła z Partii Demokratycznej. Ma 57 lat, z wykształcenia geolog. Pracuje jako artysta ceramik. Przewodnicząca samorządu Saskiej Kępy. Startowała z drugiego miejsca na liście w okręgu Praga Południe. Dostała 4 595 głosów.

* Jolanta Gruszka. Nigdy wcześniej nie była radną. Na początku lat 90. pracowała w biurze krajowym Kongresu Liberalno-Demokratycznego, potem w biurze krajowym Unii Wolności. Od końca lat 90. aż do 2001 r. pracowała w Urzędzie Gminy Ursynów. Była tam inspektorem w biurze promocji. Od 2001 r. pracuje w klubie parlamentarnym PO, gdzie jest starszym specjalistą. Ma 34 lata. Skończyła I LO im. Limanowskiego i administrację na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka na Pradze Południe. Startowała z drugiego miejsca w okręgu Targówek-Rembertów-Wawer-Wesoła. Dostała 4 643 głosów.

* Marcin Hoffman. Były działacz Unii Wolności, radny gminy Centrum w latach 1998-2002. Nie od razu po powstaniu PO zasilił szeregi tej partii. Pozostał w Unii, należał do tej części warszawskich działaczy, którzy w 2002 r. rozważali wspólny start z PiS w wyborach samorządowych. Ma 40 lat, jest lekarzem rodzinnym. Startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Wola. Dostał 8 817 głosów.

* Lech Jaworski. W PO od marca tego roku. Chce zadebiutować w samorządzie, bo - jak mówi - prawnik w Radzie Warszawy bardzo się przyda. Zasiadał w KRRiT z ramienia AWS. Ma 40 lat, jest doktorem prawa, adiunktem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Ursynów-Wilanów. Dostał 12 545 głosów.

* Piotr Kalbarczyk. Do Platformy Obywatelskiej należy od roku. Mieszka w Radości, tam działał w samorządzie w latach 1998-2002. Ma 45 lat, jest inżynierem budownictwa lądowego, współwłaścicielem firmy budowlanej. Kibic Legii i wiceprezes Parafialnego Kluby Sportowego "Radość". W Radzie Warszawy chce zajmować się inwestycjami i walczyć o dotacje dla klubów sportowych. Dostał się z ostatniego miejsca w okręgu Targówek-Rembertów-Wesoła-Wawer. Dostał 2 709 głosów.

* Marcin Kierwiński. Jeden z najbardziej wpływowych działaczy warszawskiej PO - jest jej skarbnikiem i sekretarzem. Do partii wstąpił po tym, jak w 2001 r. pracował w sztabie starającego się o mandat poselski byłego szefa MON Bronisława Komorowskiego. Ma 30 lat, z wykształcenia jest inżynierem elektronikiem, pisze pracę doktorską z zarządzania produkcją. Startował z pierwszego miejsca w okręgu Śródmieście. Dostał 7 556 głosów.

* Ligia Krajewska. Jest ekspertem warszawskiej Platformy w sprawach oświatowych. W latach 1990-94 w zarządzie Wesołej odpowiadała za oświatę. Ma 57 lat. Z wykształcenia pedagog i psycholog. Prezes fundacji prowadzącej cztery szkoły społeczne w Wesołej. Była wieloletnią dyrektorką szkoły społecznej. Startowała z pierwszego miejsca w okręgu Targówek-Rembertów-Wawer-Wesoła. Dostała 10 160 głosów.

* Paweł Lech. Szef Platformy na Pradze Południe. Ma opinię oddanego stronnika kandydatki PO na prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jako radny działał na Pradze Południe od 1994 r., zajmując się głównie sportem i edukacją. Samorządową karierę zaczynał w lokalnym ugrupowaniu, potem działał w klubie AWS. Ma 40 lat, z wykształcenia jest pedagogiem. Prowadzi własną firmę reklamowo-poligraficzną. Wieloletni działacz ZHR. Starował z pierwszego miejsca listy w okręgu Praga Południe. Dostał 10 189 głosów.

* Dorota Lutomirska. Debiutantka w Radzie Warszawy. Zna lokalnych polityków dzięki mężowi, który na początku lat 90. był radnym z ramienia Komitetów Obywatelskich "S". Mówi, że jako matka Polka chce zajmować się w radzie sprawami oświaty i uwolnić warszawskie szkoły od wpływów Romana Giertycha. Ma 48 lat. Z wykształcenia jest technologiem żywności. Pracuje jako szef firmy handlowo-usługowej. Dostała się z piątego miejsca listy PO na Pradze Południe. Dostała 5 431 głosów.

* Maria Łukaszewicz. Ostatnio była burmistrzem Ursusa, wcześniej skarbniczką w urzędach Wilanowa, Mokotowa i Ursusa. W Radzie chce zajmować się sprawami budżetowymi. Ma 62 lata. Jest absolwentką handlu zagranicznego SGPiS. Dostała się z drugiego miejsca listy PO w okręgu Bemowo-Ursus. Dostała 5 965 głosów.

* Ewa Malinowska-Grupińska. Debiutantka w warszawskim samorządzie. Jej mąż jest posłem PO ziemi kaliskiej. W Radzie Warszawy chce się zajmować sprawami zagospodarowania miasta i rozwiązywać problemy komunikacji. Ma 50 lat, z wykształcenia jest inżynierem sanitarnym i dziennikarką. Była prezes Polskiej Izby Książki. Pracuje jako wydawca w wydawnictwie Prószyński. Dostała się z trzeciego miejsca listy PO w okręgu Śródmieście. Dostała 5 451 głosów.

* Ewa Masny. W 1994 r. została radną gminy Wawer z komitetu lokalnego, w 1998 r. dostała się do Rady Warszawy z listy AWS. Ma 60 lat. Skończyła etnologię na UW. Była m.in. wychowawcą w świetlicy, właścicielką zakładu krawieckiego i warsztatu Szlifiernia Szkieł Optycznych. Jest jedną z założycielek liceów Społecznego Towarzystwa Oświatowego. W roku szkolnym 1989-90 dyrektorka społecznego liceum SPO nr 6. W tym czasie handlowała też bydłem rogatym - bykami, cielętami. Pracuje w Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynuje program "Szkoła marzeń". Startowała z trzeciego miejsca z okręgu Targówek-Rembertów-Wesoła-Wawer. Dostała 4 320 głosów.

* Piotr Mazurek. Przez ostatnie osiem lat był radnym Żoliborza i Bielan. Działał w Ruchu Społecznym AWS. W 2002 r. startował z listy PiS, ale skłócił się z lokalnymi liderami i wystąpił z tej partii. Jako radny zajmował się głównie sprawami budżetowymi. Ma 43 lata, z wykształcenia jest pedagogiem. Pracuje jako szef ds. bezpieczeństwa w hotelu Bristol. Startował z pierwszego miejsca w okręgu Bielany-Żoliborz. Dostał 12 146 głosów.

* Katarzyna Munio. Debiutantka w Radzie Warszawy. Jest psychologiem reklamy i marketingu, wydawcą i redaktor naczelną "Gazety Domowej", bezpłatnego dwutygodnika ukazującego się w pięciu zachodnich dzielnicach Warszawy. Społecznie prowadzi Obywatelskie Biuro Porad, w którym każdy za darmo może znaleźć poradę prawdą. Ma 35 lat. Dostała się do Rady z trzeciego miejsca listy w okręgu Ochota-Włochy. Dostała 5 581 głosów.

* Anna Pabisiak. Nie należy do Platformy Obywatelskiej. Nigdy wcześniej nie była radną. Ma 32 lata. Skończyła II Społeczne Liceum Ogólnokształcące i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest radcą prawnym. W latach 1997-2000 pracowała w kancelarii Żukowski Partnerzy, w 2000-2002 w międzynarodowej kancelarii prawniczej Linklaters, w okresie 2002-2003 była prawnikiem wewnętrznym w firmie AIG-CET Capital Management (Poland) Sp. z o.o. W tym roku założyła własną kancelarię prawniczą. Mieszka na Pradze Południe. Do Rady Warszawy weszła z przedostatniego miejsca okręgu Żoliborz-Bielany. Dostała 3 672 głosów.

* Mariola Rabczon. Debiutantka w samorządzie. Ma 34 lata. Z wykształcenia jest nauczycielką, pracuje w wydziale oświaty urzędu Białołęki. Zorganizowała i prowadzi Białołęcki Klub Dyskusyjny. Dostała się z trzeciego miejsca listy w okręgu Białołęka-Praga Północ. Dostała 2 754 głosów.

* Tadeusz Ross. Ma 68 lat. Aktor, satyryk i piosenkarz. Startował z piątego miejsca listy w okręgu Mokotów. Dostał 7 126 głosów.

* Joanna Sasak. Sympatyzuje z PO, ale do partii nie należy. W samorządzie debiutantka. W Radzie Warszawy chce zajmować się tym, na czym najlepiej się zna, czyli sprawami infrastruktury miejskiej. Ma 33 lata. Z wykształcenia jest ekonomistką. Pracuje w STOEN. Odpowiada za inwestycje energetyczne. Startowała z drugiego miejsca listy PO w okręgu Bielany-Żoliborz. Dostała 3 769 głosów.

* Jarosław Szostakowski. Do 2004 r. w Unii Demokratycznej, w latach 1998-2002 był radnym Ochoty z ramienia tej partii. Od początku lat 90. prezesuje Fundacji Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, która - wbrew swojej nazwie - pomaga krajom byłego ZSRR. Ma 39 lat, z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem, pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej. Startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Ochota-Włochy. Dostał 7 663 głosów.

* Maria Szreder. Współautorka programu wyborczego warszawskiej PO. W zeszłej kadencji radna Mokotowa z ramienia PO. Ma 54 lata. Jest absolwentką Akademii Muzycznej, skończyła studia MBA. Jest kompozytorką, pisze podręczniki muzyczne dla dzieci i młodzieży. Dostała się z ostatniego miejsca listy PO na Mokotowie. Dostała 2 918 głosów.

* Zofia Trębicka. W Platformie od 2003 r. Wcześniej nie należała do żadnej partii. W Radzie Warszawy chce zajmować się sprawami ekologii i estetyką miasta. Ma 58 lat. Jest absolwentką Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Wiceprezes firmy komputerowej Cross. Dostała się z trzeciego miejsca listy w okręgu Ursynów-Wilanów. Dostała 3 627 głosów.

* Krzysztof Tyszkiewicz. Członek zarządu warszawskiej PO, w jej biurze krajowym zajmuje się internetem. W latach 1998-2001 działał w młodzieżówce Unii Wolności, potem wstąpił do PO. W latach 2001-03 szef mazowieckich Młodych Demokratów - młodzieżówki partii. Przez ostatnie cztery lata radny Bemowa i szef klubu radnych PO w tej dzielnicy. Ma 26 lat. Prowadzi firmę konsultingową. Studiuje stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Startował z pierwszego miejsca na liście w okręgu Bemowo-Ursus. Dostał 10 787głosów.

* Maciej Wyszyński. W Platformie od dwóch lat. W samorządzie debiutant. - Nowa krew w partii. Kocha sport. Jest motocyklistą, bardzo wesoły i przystojny. - tak nowego radnego charakteryzuje warszawska posłanka PO Joanna Fabisiak. Ma 37 lat, jest ekonomistą. Pracuje jako starszy specjalista w NBP, zajmuje się obsługą kredytów zagranicznych. Dostał z drugiego miejsca listy PO w okręgu Ursynów. Dostał 3 854 głosów.

* Małgorzata Zakrzewska. Nie jest członkiem Platformy. Nigdy wcześniej nie była radną. Ma 41 lat. Skończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1992-93 zajmowała się promocją w Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Była redaktorem prowadzącym wydania specjalnego magazynu "Polish Home". Na przełomie lat 1993-94 była wicedyrektorem departamentu promocji fundacji Teraz Polska. W latach 1997-98 pracowała w dziale komunikacji instytucjonalnej w Canal+. W okresie 2001-02 prowadziła w TVP program "Jej styl". Teraz pracuje w biurze zarządu TVP, jest też członkiem rady programowej TVP w oddziale warszawskim. Startowała z drugiego miejsca listy w okręgu Mokotów. Dostała 7 158 głosów.

* Małgorzata Żuber-Zielicz. Debiutuje w Radzie Warszawy, chce się zajmować sprawami oświaty. Ma 50 lat. Jest absolwentką Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Instruktorka ZHP, szefowa Mazowieckiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Uzdolnionych. Była wicedyrektorką Liceum im. Mikołaja Kopernika. Ostatnio pracowała jako wicedyrektorka Liceum im. Stefana Batorego. Dostała się do Rady z drugiego miejsca listy w okręgu Wola. Dostała 2 672 głosów.

Klub Prawa i Sprawiedliwości

* Zbigniew Cierpisz. W PiS od 2003 r. W ubiegłej kadencji szef klubu radnych PiS na Pradze Północ. W Radzie Warszawy chce zajmować się sprawami zdrowia i dużymi inwestycjami. Ma 47 lat. Z wykształcenia jest lekarzem, skończył też studia menedżerskie na SGH. Pracuje jako lekarz we własnej firmie medycznej. Dostał się z drugiego miejsca w okręgu Białołęka - Praga Północ. Dostał 2 193 głosów.

* Jacek Cieślikowski. W PiS od 2001 r. W latach 1999-2000 asystent posła Jarosława Kaczyńskiego. Dziś w kancelarii premiera jest jego asystentem politycznym. Odpowiada m.in. za kalendarz szefa rządu. Ma 33 lata. Skończył warszawskie liceum im. B. Prusa. Studiował organizację i zarządzanie na Politechnice Warszawskiej. Choć nie działa w warszawskim PiS, startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Mokotów. Wychował się i mieszka na Pradze Południe. Dostał 9 426 głosów.

* Dariusz Figura. Jest członkiem PiS. Karierę polityczną zaczynał w ZChN. W latach 1998-2000 radny Żoliborza z ramienia Ruchu Społecznego AWS. Ma 40 lat. Z wykształcenia jest menedżerem, pracuje w firmie komputerowej, której jest współwłaścicielem. Dostał się z dalekiego siódmego miejsca w okręgu Bielany - Żoliborz., bo jak sam o sobie mówi, jest na Żoliborzu znany. Mieszkał tu od urodzenie przez 25 lat, udzielał się w Ruchu Odnowy przy parafii św. Jana Kantego. Dostał 2 866 głosów.

* Michał Grodzki. Działa w ZHP w hufcu Wola i w Forum Młodych - młodzieżówce PiS. Pracuje w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego w biurze kultury, nauki i dziedzictwa narodowego. W latach 2002-06 był radnym PiS na Bemowie. Ma 27 lat. Absolwent polityki społecznej na UW. Pracę magisterską napisał z działań socjalnych na terenie Bemowa. Startował z drugiego miejsca w okręgu Bemowo - Ursus. Dostał 4 977 głosów.

* Marcin Jastrzębski. Członek PiS. W 1998 r. wszedł do rady gminy Centrum i Mokotowa z list Ruchu Społecznego AWS. Należał tam do prawicowej frakcji "jastrzębi", która z upodobaniem zwalczała opozycyjny wówczas SLD. Radni klubu nazywani byli w kuluarach "czerwonymi braćmi", Jastrzębski należał do najbardziej zapamiętałych tropicieli lewicy. W 2000 r., gdy SLD zawiązał koalicję z UW, publicznie zapytał Jana Wieteskę, kandydata na burmistrza, o to, co robił w stanie wojennym. Zmusił Wieteskę do wyznania, że był sekretarzem PZPR na Mokotowie. Zapowiadał w kuluarach, że będzie sprawdzał te informacje, ale niczego więcej nie ustalił. W ostatniej kadencji jako radny Warszawy opóźnił zawiązanie koalicji PiS z LPR. Mimo usilnych prób klubowych kolegów nie udało się go ściągnąć z nart na przełomowe głosowanie. Kadencję kończył jako szef strategicznej komisji rewizyjnej. Przez lata pracował w Polkomtelu. Po dojściu do władzy PiS zmienił branżę na paliwową. Zasiada we władzach Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych. Wszedł z pierwszego miejsca w okręgu Ursynów - Wilanów. Dostał 5 784 głosów.

* Olga Johann. Do PiS wstąpiła w 2001 r. W 2002 r. z listy partii dostała się do sejmiku mazowieckiego i została jego wiceprzewodniczącą. W zeszłym roku starała się bezskutecznie o miejsce w Sejmie. W tym roku była kandydatką PiS na rzecznika praw dziecka. Ma 64 lata. Jest absolwentką psychologii na UW. Przez 30 lat zajmowała się doradztwem zawodowym. Od lat 90. związana jest z Poradnią TOP (Terapia, Orzecznictwo, Profilaktyka) zajmującą się dziećmi niedowidzącymi, niedosłyszącymi i nadpobudliwymi. Od 2001 r. szefuje tej poradni. W latach 1989-90 pracowała w biurze interwencji Senatu. Rok później trafiła do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W gabinecie Anny Radziwiłł nadzorowała pracę kuratoriów oświaty i poradni psychologicznych. Jest żoną Wiesława Johanna, sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Startowała z pierwszego miejsca listy w okręgu Bemowo i Ursus. Dostała 4 364 głosów.

* Małgorzata Kobus. Do PiS wstąpiła w 2002 r. Jest sekretarzem śródmiejskiego komitetu partii. Nigdy wcześniej nie była radną. Ma 43 lata. Mieszka na Powiślu. Skończyła malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Jest wnuczką Tadeusza Uhma, który w latach 1938-41 był liderem warszawskiej Narodowej Demokracji. Wykłada technologię malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk. Uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne, rysunek oraz grafikę warsztatową. Startowała z drugiego miejsca ze Śródmieścia. Dostała 2 441 głosów.

* Jarosław Krajewski. Od 2004 r. szef młodzieżówki PiS. W latach 2005-06 szef biura poselskiego Mariusza Kamińskiego, dziś szefa CBA. Był asystentem Konrada Ciesiołkiewicza, rzecznika rządu Marcinkiewicza. Pracuje w sztabie wyborczym Kazimierza Marcinkiewicza. Ma 23 lata, studiuje na piątym roku polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisze z polityki prorodzinnej. Jest współorganizatorem pikiet pod domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia. Startował w okręgu Śródmieście. Dostał 8 196 głosów.

* Mieczysław Król. Do PiS zapisał się w 2001 r., rok później został stołecznym radnym tej partii i zajął się sprawami budżetowymi. W latach 1998-2002 - radny w powiecie warszawskim z ramienia Porozumienia Centrum. Ma 48 lat. Jest absolwentem finansów i statystyki na SGPiS oraz bankowości na SGH. W latach 1980-88 związany z Narodowym Bankiem Polskim, gdzie zajmował się finansowaniem przedsiębiorstw. W 1987 po wydzieleniu się PKO BP z NBP został starszym rewidentem w departamencie rewizji PKO BP. Od 1990 r. jest dyrektorem II oddziału PKO BP przy pl. Inwalidów. Od dziesięciu lat szef rady społecznej Szpitala Bielańskiego. Startował z pierwszego miejsca na liście w okręgu Praga Południe. Mieszka w Śródmieściu. Dostał 6 398 głosów.

* Adam Kwiatkowski. Po raz pierwszy radnym został w 1994 r. - z lokalnego komitetu złożonego ze środowisk związanych m.in. z KLD, BBWR wszedł do rady Pragi Południe. Cztery lata później reprezentował Unię Wolności w radzie gminy Centrum. Był w grupie radnych, która wywalczyła bezpłatne parkowanie w soboty. Zasiadał w komisji rewizyjnej, która wytropiła nieprawidłowości przy sprzedaży udziałów w Gminnej Gospodarce Komunalnej Ochoty. Przez cztery ostatnie lata był radnym PiS na Pradze Południe. Jest specjalistą od funduszy unijnych, zajmował się nimi w urzędzie marszałkowskim, Funduszu Ochrony Środowiska, teraz doradza premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Był świadkiem na ślubie Pawła Wypycha, którego Kazimierz Marcinkiewicz uważa za najlepszego stołecznego urzędnika. Ma 34 lata. Jest absolwentem zarządzania. Startował z drugiego miejsca na liście w okręgu Praga Południe. Dostał 3 417 głosów.

* Maciej Maciejowski. Do PiS wstąpił w 2001 r. W 2002 r. został podinspektorem w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe. Dwa lata później trafił do działu PR w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Od marca tego roku jest wiceburmistrzem Włoch z rekomendacji PiS. Jest jednym z trzech pomysłodawców Instytutu Kresowego. Ma 28 lat. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Białołęka i Praga Północ. Dostał 5 343 głosów.

* Marek Makuch. W poprzedniej kadencji wiceburmistrz Woli, w 2002 r. dostał się do rady tej dzielnicy. Do PiS wstąpił w 2003 r. Jeden z pomysłodawców Instytutu Kresowego - nowej instytucji kulturalnej powołanej przez Prawo i Sprawiedliwość, która ma ocalić od zapomnienia historię Kresów Wschodnich. Ma 34 lata. Absolwent liceum im. Batorego, skończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. razem z kolegami ze szkoły zbierał podpisy pod apelem o uwolnienie Vaclava Havla. Startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Wola. Dostał 7 090 głosów.

* Jakub Opara. Z PiS związany od 2001 r. W latach 2002-06 radny Mokotowa. Jest wicedyrektorem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W latach 90. aktywny działacz Ligi Republikańskiej. Był konwojentem pomocy humanitarnej w trakcie pomarańczowej rewolucji na Ukrainie. W latach 2003-05 był rzecznikiem prasowym Mazowieckiego Centrum Kultury. Współpracował z Muzeum Powstania Warszawskiego przy organizacji 60. rocznicy obchodów wybuchu Powstania. Ma 28 lat. Skończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Startował z drugiego miejsca w okręgu Mokotów. Dostał 3 116 głosów.

* Wojciech Starzyński. Do PiS zapisał się w 2001 r. Z samorządem związał się w 2002 r., gdy został warszawskim radnym tej partii. Ma 63 lata. Skończył weterynarię na SGGW. Przez 30 lat był urzędowym lekarzem weterynarii na Żoliborzu i Bielanach. W latach 90. rozpoczął prywatną praktykę. Jest prezesem i jednym z założycieli Społecznego Towarzystwa Oświatowego, które prowadzi w całej Polsce ponad 200 szkół niepublicznych. Startował z pierwszego miejsca w okręgu Żoliborz. Dostał 10 602 głosów.

* Edmund Świderski. 49 lat, z wykształcenia inżynier i ekonomista, szef bielańskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. Wieloletni działacz "Solidarności". W latach 1998-2002 wiceszef rady Bielan z ramienia AWS. W PiS od 2002 r. W Radzie Warszawy chce zajmować się sprawami budżetowymi i nieruchomościami. Dostał się z drugiego miejsca listy PiS w okręgu Bielany - Żoliborz. Dostał 2 295 głosów.

* Paweł Terlecki. Nigdy wcześniej nie był radnym. W latach 80. zapisał się do "Solidarności". od 95 r. działa w Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego - jest członkiem zarządu mazowieckiego ROP-u. Ma 45 lat. Skończył prawo kanoniczne na Akademii Teologii Katolickiej, studiował też prawo międzynarodowe w Bielefeld w Niemczech. W latach 1991-93 dyrektor przedstawicielstwa niemieckiej firmy budowlanej. W 1994-96 zasiadał w zarządzie spółdzielni mieszkaniowej "Wolska Żelazna Brama". Potem prowadził firmę zajmującą się obrotem nieruchomościami oraz pilotażem i pilotażem turystycznym. Startował z piątego miejsca listy w okregu Wola. Dostał 1 839 głosów.

* Paweł Turowski. W mijającej kadencji radny Warszawy z rekomendacji PiS. Forsował nadanie patronatu Dżochara Dudajewa rondu przy zbiegu Al. Jerozolimskich i Popularnej, przeciwko czemu zaprotestowała Federacja Rosyjska. W latach 1998-2002 radny Ochoty. W przeszłości działacz Ligi Republikańskiej. Ma 34 lata, z wykształcenia jest historykiem. Startował z pierwszego miejsca w okręgu Ochota i Włochy. Dostał 7 357 głosów.

* Stanisław Wojtera. W ostatniej kadencji warszawski radny w klubie PiS. Pracował w komisjach infrastruktury i kultury. Do PiS wstąpił w 2005 r. Były sekretarz generalny i prezes Unii Polityki Realnej. Ma 29 lat, z wykształcenia politolog. Jest we władzach Polskiej Organizacji Turystycznej. Dostał się z drugiego miejsca listy w okręgu na Ochocie. Dostał 2 560 głosów.

* Tomasz Zdzikot. Szefuje wawerskiemu PiS, jest też członkiem Rady Politycznej tej partii. Wstąpił do niej w 2001 r. W 2003 r. został doradcą wiceprezydenta Warszawy Sławomira Skrzypka. Od stycznia tego roku był wiceburmistrzem Śródmieścia z rekomendacji PiS. Zastąpił na tym stanowisku Konrada Ciesiołkiewicza, byłego rzecznika rządu. Jest jednym z trzech pomysłodawców Instytutu Kresowego. Ma 27 lat. Skończył prawo na UKSW i podyplomowe studia samorządu terytorialnego na UW. Startował z pierwszego miejsca na liście w okręgu Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła. Dostał 8 351 głosów.

* Małgorzata Załęcka. Dostała się z 10. miejsca PiS-owskiej listy, zwyczajowo partie umieszczają tam tzw. "wypełniaczy", czyli osoby bez większych szans, które czynią listę kompletną. Artur Gutman, lider PiS na Pradze Południe, powiedział nam, że nowa radna działa w PiS od kilku miesięcy, jest na okresie stażowym. Kampanię rozpoczęła jako pierwsza ze startujących w okręgu kandydatów. Pokonała m.in. Wandę Krajewską-Hoffman, trzecią na liście PiS: - Aktywnie ruszyła pod kościoły i na bazary. Dużo rozmawiała z ludźmi - mówi Gutman. - Demokracją rządzi przypadek, miała bardzo ładną kampanię. Jej wejście nas zaskoczyło, ale i ucieszyło. ma 47 lat. Z zawodu dziennikarka. Startowała z okręgu Praga Południe. Dostała 2 391 głosów.

* Barbara Zawadzka. Z prawicą związana jest od kilkunastu lat, była w AWS, w 2002 r. związała się z PiS. Jako radna specjalizuje się w sprawach bezpieczeństwa. Do samorządu po raz pierwszy weszła w 1990 r. została wówczas wiceburmistrzem Rembertowa. Kolejne kadencje zasiadała w Radzie Warszawy. W kolejnych wyborach ma coraz większe poparcie. - Najpierw było 1,5 tys., potem 3 tys., teraz 5,5 tys. To było dla mnie spore zaskoczenie, bo startowałam z drugiego miejsca - mówi. Ma 59 lat. Jest prawnikiem, orzekała w sądach karnych jako asesor, potem była prokuratorem. Od połowy lat 90. doradzała kolejnym prezesom PFRON. Obecnie jest prawnikiem konsultantem w rembertowskim OPS. Startowała z drugiego miejsca w okręgu Targówek - Rembertów - Wawer - Wesoła. Dostała 5 560 głosów.

* Alicja Żebrowska. Jeszcze niedawno działała w PO, do PiS przekonała się dwa lata temu. Jak mówi, pod wpływem Lecha Kaczyńskiego. - Podoba mi się to, co robią panowie Kaczyńscy, jestem za dekomunizacją, rozwiązaniem WSI, walką z korupcją - wyjaśnia. W poprzedniej kadencji szefowała komisji budżetu i finansów rady Targówka. - Mam to szczęście, że od 30 lat mieszkam na Targówku, a rodzinnie związana jestem z Wesołą. Niewątpliwie dawne znajomości przyczyniły się do tego sukcesu. To zamknięte środowiska. Ma 41 lat, skończyła zarządzanie, prowadzi własną firmę. Startowała do Rady Warszawy z czwartego miejsca w okręgu Targówek - Rembertów - Wawer - Wesoła. Dostała 4 702 głosów.

Klub Lewica i Demokraci (SLD-SdPl-UP-PD)

* Adam Cieciura. Wiceszef stołecznego SLD. W poprzedniej kadencji był radnym na Pradze Południe. Jest etatowym pracownikiem w siedzibie SLD przy ul. Rozbrat, szefuje sztabowi wyborczemu SLD. Ma 29 lat, skończył prawo na UW. Startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Praga Południe. Dostał 5 398 głosów.

* Bartosz Dominiak. Wiceszef SdPl. Dotąd nie był ani posłem, ani radnym. W kampanii prezydenckiej 1995 r. pracował jako wolontariusz w sztabie Aleksandra Kwaśniewskiego. I wciągnęła go polityka: działał w SLD, potem w SdPl. Był doradcą ministra zdrowia Marka Balickiego. Ma 30 lat, jest absolwentem SGH. Prowadzi własną firmę konsultingowo-reklamową. Dostał się z pierwszego miejsca listy w okręgu Ursynów-Wilanów. Dostał 3 591 głosów.

* Andrzej Golimont. Był radnym miasta od 1994 r. Przez lata miał opinię "komandosa Sojuszu" wysyłanego do politycznych zadań specjalnych. Przed wyborami na swojej stronie internetowej umieścił m.in. rekomendację gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który z zainteresowaniem śledził teksty Golimonta w "Nie", oraz wspólne z gen. Czesławem Kiszczakiem wspomnienia z czasów Okrągłego Stołu. Ma 37 lat. Dziennikarz "Trybuny" i tygodnika "Nie". Startował z drugiego miejsca w okręgu Wola. Dostał 4 101 głosów.

* Mirosława Kątna. Była związana z SLD, potem przeszła do Socjaldemokracji Marka Borowskiego. Od ponad 30 lat zajmuje się prawami dziecka, za co wyróżniono ją Orderem Uśmiechu. W latach 80. w grupie założycieli Komitetu Ochrony Praw Dziecka, w latach 90. działała w fundacji Dzieci Niczyje. W 1997 r. została pełnomocnikiem rządu ds. dzieci. Sejm wybrał ją na rzecznika praw dziecka, ale przepadła w Senacie. Ma 57 lat. Jest psychologiem. Startowała z pierwszego miejsca listy w okręgu Ochota-Włochy. Dostała 6 979 głosów.

* Dariusz Klimaszewski. Od zeszłego roku jest wiceszefem warszawskiego SLD. Były radny miasta, w poprzedniej kadencji szef rady Targówka. W latach 80. zastępca kierownika wydziału młodzieży akademickiej ZSMP, przez rok działał w PZPR. Po 1990 r. wszedł do krajowego komitetu wykonawczego SdRP, był rzecznikiem prasowym partii. Przez wiele lat związany ze spółką Ad Novum, wydawcą "Trybuny". Jak opowiada, zorganizował newsroom i wprowadził do tego dziennika komputery. Cztery lata temu szefował kampanii prezydenckiej Marka Balickiego. Za czasów rządów Leszka Millera został dyrektorem w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. W 2005 r. bez powodzenia startował do Sejmu. Ma 49 lat. Absolwent ekonomii. Dostał się z pierwszego miejsca w okręgu Targówek-Rembertów-Wesoła-Wawer. Dostał 4 550 głosów.

* Agnieszka Kuncewicz. Zaczynała w ROAD, działała w UD i UW. Była radną Targówka w latach 1994-2002, w tym czasie szefowała radzie Targówka, prowadziła komisję oświaty i kultury. Była asystentką sejmową Jacka Kuronia i Zofii Kuratowskiej. Ma 47 lat. Z wykształcenia jest socjologiem. Od lat zajmuje się dziennikarstwem, zaczynała w piśmie "Jestem". Potem pracowała w kolorowej prasie kobiecej, obecnie drukuje w prasie lokalnej. Startowała z pierwszego miejsca listy w okręgu Bielany i Żoliborz. Dostała 6 761 głosów.

* Waldemar Marszałek. Rekomendowany przez SLD. Wybitny sportowiec, motorowodniak, 6-krotny mistrz świata, 3-krotny mistrz Europy, 2-krotny zdobywca Pucharu Europy, 33-krotny mistrz Polski, odznaczony złotym medalem Światowej Federacji Motorowodnej. Startował z piątego miejsca w okręgu Bemowo i Ursus. Dostał 4 429 głosów.

* Paulina Piechna. Od 2002 w SLD, dziś jest wiceszefową tej organizacji. Do młodzieżówki SLD wstąpiła, gdy miała 17 lat. W Radzie Warszawy chce zajmować się sprawami młodzieży. Ma 23 lata, studiuje na piątym roku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dostała się z trzeciego miejsca listy w okręgu Mokotów. Dostała 3 114 głosów.

* Marek Rojszyk. W mijającej kadencji wiceszef rady miasta, wcześniej radny gminy Centrum. W latach 1993-97 poseł SLD i sekretarz Sejmu. Od 1991 r. przez siedem lat był etatowym pracownikiem Zrzeszenia Studentów Polskich. W ostatnim oświadczeniu majątkowym w rubryce zawód podał "radny". Ma 40 lat. Startował z pierwszego miejsca listy w okręgu Mokotów. Dostał 9 305 głosów.

* Tomasz Sybilski. Od jesieni 2005 r. szef warszawskiego SLD, zastępca sekretarza generalnego partii Grzegorza Napierskiego. Karierę partyjną zaczynał jako działacz Frakcji Młodych SdRP. W poprzedniej kadencji był radnym Śródmieścia. Ma 34 lata. Startował z pierwszego miejsca w okręgu Śródmieście. Dostał 4 699 głosów.

* Sebastian Wierzbicki. Karierę polityczną zaczynał w SdRP, od lat należy do SLD. Był radcą w MSWiA w czasach, gdy resortem kierowali Józef Oleksy i Ryszard Kalisz. Ma 29 lat. Z wykształcenia socjolog, pracuje jako menedżer. Dostał się z pierwszego miejsca listy w okręgu Białołęka-Praga Północ. Dostał 4 040 głosów.