Borat zakazany w Rosji

Pełnometrażowy film o Boracie Sagdiyevie, fikcyjnym dziennikarzu z Kazachstanu wykreowanym przez brytyjskiego komika Sacha Baron Cohena bije w Stanach Zjednoczonych rekordy oglądalności. Rosyjscy widzowie najnowszej komedii jednak nie obejrzą.

Borat Sagdiyev - zdjęcia

"Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan" - wideo

Premiera filmu ''Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan'' zaplanowana była w Rosji na 30 listopada. Rosjanie obejdą się jednak smakiem ponieważ Federalna Agencja Kultury i Kinematografii zakazała dystrybutorowi jego wyświetlania.

Jeden z urzędników Agencji powiedział dzienikarzom,że zakaz wiąże się z treścią filmu, która może zostać odebrana jako poniżająca niektóre narodowości i religie.

Większośc rosyjskich obserwatorów decyzję Agencji wiąże z z naciskami ze strony władz Kazachstanu, którym wizerunek ich kraju przedstawiany przez Borata wyraźnie nie odpowiada.

Erżan Aszikbajew, członek kazachskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w publicznych wypowiedziach wielokrotnie dawał do zrozumienia, by dystrybutorzy wykazali się odpowiedzialnością i nie wyświetlali filmu.

To pierwszy przypadek w Rosji, by w związku z troską o ochronę wizerunku narodu zakazono emisji filmu.

W ciągu ośmiu dni wyświetlania, obraz o Boracie zarobił w Stanach Zjednoczonych ponad 36 milionów dolarów.