Demokraci biorą też Senat

Partia Demokratyczna przejęła większość w Senacie USA po ogłoszeniu, że kandydat Demokratów Jim Webb wygrał wybory w stanie Wirginia.

Demokraci w nowym Senacie, który rozpocznie prace w styczniu, będą mieli minimalną przewagę głosów 51:49. Już zapowiedzieli wielkie dochodzenie na temat przygotowań do wojny w Iraku. We wtorkowych wyborach uzyskali także większość w Izbie Reprezentantów.

Wczoraj prezydent George Bush zaprosił na lunch do Białego Domu przywódców nowej większości w Kongresie, by dyskutować o ułożeniu stosunków po kampanii wyborczej, pełnej ostrych oskarżeń i epitetów z obu stron. Jednak tuż przed lunchem prezydent ogłosił swój plan inicjatyw legislacyjnych na najbliższe tygodnie, czym zaskoczył Demokratów.

Bush chce, by stary Kongres, pozostający pod kontrolą Republikanów, jeszcze przed końcem kadencji (czyli do stycznia) uchwalił przyznanie funduszy na finansowanie wojny z terroryzmem i ustawę o podsłuchiwaniu bez nakazów sądowych osób podejrzanych o powiązania z terrorystami.