MCI Management inwestuje w nawigację satelitarną na komórki

Fundusz MCI Management zainwestował w firmę NaviExpert produkującą oprogramowanie do nawigacji satelitarnej GPS na telefony komórkowe. Firmę stworzyło trzech inżynierów z Politechniki Poznańskiej

System NaviExpert działa na większości komórek i prowadzi użytkownika do celu za pomocą komunikatów głosowych. Pozwala na planowanie trasy, znalezienie bankomatu, siedziby firmy czy stacji benzynowej - informuje w swoim wczorajszym komunikacie MCI. Z systemu można korzystać po pobraniu na telefon odpowiedniej aplikacji i wykupieniu abonamentu (obecnie 189 zł rocznie) gwarantującego, że dane i mapy będą na bieżąco aktualizowane.

Firma pracuje nad systemem od 20 miesięcy, od niecałego roku próbuje oferować go na rynku. Jak podaje, zdobyła na razie ok. tysiąca użytkowników. Pieniądze od funduszu MCI pójdą m.in. na rozwój technologiczny systemu, ale przede wszystkim na marketing. - NaviExpert ciągle jest jeszcze słabo rozpoznawany na rynku nawigacji - przyznaje Maciej Hapke, prezes NaviExpert. Hapke, podobnie jak dwaj pozostali założyciele spółki jest inżynierem związanym z Instytutem Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Fundusz zamierza docelowo zainwestować w NaviExpert 2 mln zł do 2009 r. W pierwszej rundzie dofinansował firmę kwotą 450 tys. zł, za co objął ponad 47 proc. udziałów w spółce. Dawałoby to wycenę całej firmy na poziomie ok. 1 mln zł.

Są to kwoty raczej skromne. Mimo to transakcja jest ciekawa, bo oznacza wciąż rzadki w Polsce przypadek pozyskania inwestora venture capital przez spółkę technologiczną założoną przez naukowców związanych z uczelnią. Takich firm (określanych fachowo jako spółki spin-off) działa w polskiej gospodarce bardzo mało, co uważane jest za jedną z przyczyn jej ogólnej niskiej innowacyjności. Mało jest także kapitału, za który firmy takie mogłyby się rozwijać. Zdecydowana większość obecnych na polskim rynku funduszy inwestycyjnych niechętnie podchodzi do drobnych inwestycji w bardzo młode firmy, które - choć potencjalnie zyskowne - niosą ze sobą także duże ryzyko.