Wiceminister skarbu był w spółce Dochnala

Nowy wiceminister skarbu był związany nie tylko z fundacją aresztowanego lobbysty Marka Dochnala, ale również z jedną z jego firm

Sławomir Urbaniak zasiadał w radzie nadzorczej spółki Larchmont Finance, której udziałowcem był Marek Dochnal, lobbysta aresztowany we wrześniu 2004 r. pod zarzutem korumpowania posła SLD i prania brudnych pieniędzy. - Byłem w radzie nadzorczej około ośmiu miesięcy, po czym zostałem odwołany - mówi nowy wiceminister skarbu. - Wziąłem udział w około pięciu posiedzeniach.

Premier powołał Urbaniaka na stanowisko podsekretarza stanu w poniedziałek - z rekomendacji Samoobrony. Po tym, jak wczoraj ujawniliśmy, że Urbaniak był prezesem należącej do Dochnala Fundacji Atlantyckiej, premier zażądał od niego wyjaśnień na piśmie. - Wtedy premier podejmie decyzję dotyczącą przyszłości wiceministra - poinformował Adam Lipiński, szef gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego.

Urbaniak szefował fundacji od stycznia 2002 r. Z dokumentów fundacji wynika, że 19 września 2003 r. zrezygnował. Twierdzi, że nie odpowiadała mu atmosfera. Sprawa fundacji stanowi jeden z wątków w śledztwie przeciwko Dochnalowi przez katowicką prokuraturę apelacyjną. Urbaniak był wzywany na świadka w tej sprawie. - W związku z moją pracą dla pana Dochnala nie postawiono mi żadnych zarzutów ani nie jestem o nic oskarżony - podkreśla.