Lawina pozwów o separację w polskich sądach

Małżonkowie, którzy chcą się rozstać, coraz częściej zamiast rozwodu wybierają separację

Takiej lawiny pozwów o separację w polskich sądach jeszcze nie było. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w całym kraju jest ich średnio cztery razy więcej niż jeszcze w 2003 r., a w niektórych regionach chętnych przybyło nawet siedmiokrotnie! Prym wiodą mieszkańcy Ostrołęki i Krakowa, gdzie na decyzję sądu trzeba czekać dobrych kilka miesięcy.

- W tej chwili mamy do rozpatrzenia ponad tysiąc takich spraw - mówi sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie. Jeszcze w 2003 r. przez cały rok było ich pół tysiąca. W Katowicach liczba spraw sięga 1,5 tys. rocznie, w Warszawie - 1 tys. - Separacja stała się łagodniejszym sposobem na rozstanie, czymś w rodzaju próby - mówi sędzia Krzysztof Zawała z Sądu Okręgowego w Katowicach.

Orzeczona przez sąd separacja wprowadza rozdzielność majątkową małżonków i prawo do alimentów. Od rozwodu różni się jedynie tym, że on/ona nie mogą powtórnie ożenić się/wyjść za mąż. Dlatego wiele osób, które się na nią zdecydowały, tłumaczy to względami religijnymi.

- Rodzice są głęboko wierzący i nie pogodziliby się z moim rozwodem - mówi Jacek, 33-letni monter ze Śląska, który stara się o separację. - A ja straciłem do żony zaufanie, bo mnie zdradziła. Zraziłem się i nie zamierzam się na razie z nikim wiązać.

O separację najczęściej starają się ludzie w średnim wieku, często zaledwie kilka miesięcy po ślubie, ale zdarzają się też i małżeństwa z 40-letnim stażem. Tłumaczą, że przechodzą kryzys i chcą od siebie odpocząć, popatrzeć na swój związek z dystansem. Powody są takie same jak przy rozwodzie: niezgodność charakterów, alkoholizm partnera, zdrada.

Z obserwacji krośnieńskiego sędziego Artura Lipińskiego wynika, że jedynie niewielka część spraw w rezultacie kończy się rozwodem, np. w zeszłym roku było to 26 z 315 rozpatrzonych. Równie niewiele separacji trwa do końca życia. Większość małżonków po kilku miesiącach wraca do siebie. Dlatego separacje popierają nawet duchowni. - Jeśli małżonkowie są w impasie i z każdym dniem coraz bardziej się ranią, separacja jest dobrym rozwiązaniem, by mogli się spokojnie zdystansować do problemów i je osobno przemyśleć - uważa dominikanin Wojciech Jędrzejewski.