Senat już dłubie w podatkach

Przeszło 30 poprawek do nowelizacji ustaw o PIT, CIT oraz podatku od spadków i darowizn poparła w piątek senacka komisja gospodarki narodowej.

Chyba najważniejsza poprawka przyjęta przez komisję dotyczy likwidacji limitu wysokości spadków i darowizn wolnych od podatku. Chodzi o majątek przekazywany w ramach najbliższej rodziny. Sejm zdecydował, że od nowego roku będzie zwolniony z podatku, jeśli jego wartość nie przekroczy 1 mln zł (za wszystko co powyżej trzeba by zapłacić 3 proc.). - Rząd nie proponował takiego ograniczenia, limit 1 mln zł w ostatniej chwili wprowadzili posłowie - mówił w piątek senatorom z komisji gospodarki wiceminister finansów Jarosław Neneman. - Wicepremier Zyta Gilowska jest jednak zwolenniczką takiego limitu - dodał.

Potem stwierdził, że wedle szacunków Ministerstwa Finansów niewielu podatników stać na darowizny przekraczające 1 mln zł. Niewielu też przekazuje spadki, których wartość przekracza tę kwotę. - Kwoty płaconego przez nich podatku od spadków i darowizn są jednak istotne - dodał minister.

Senatorowie nie chcieli limitu. - Będzie blokować tworzenie się kapitału rodzinnego. A całkowite wpływy z podatku od spadku i darowizn nie są zbyt wysokie, bo stanowią zaledwie 80 mln zł - stwierdził Andrzej Owczarek z PO. Komisja poparła poprawkę znoszącą limit 1 mln zł. Gdyby poprawkę tę poparł w przyszłym tygodniu Senat, a potem także Sejm, spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny byłyby całkowicie zwolnione od podatku.

Senaccy prawnicy wychwycili ciekawy błąd w przepisach nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Otóż do najbliższej rodziny, od której można będzie przyjąć spadek lub darowiznę bez podatku (ewentualnie ograniczoną do 1 mln zł), posłowie zaliczyli małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierba, macochę i - tu uwaga - rodzeństwo ojczyma. Okazuje się, że z przepisów uchwalonych przez Sejm wypadł w tym miejscu przecinek. Senacka komisja gospodarki narodowej przyjęła w piątek poprawkę naprawiającą ten błąd - zwolnienie ma objąć: "(...) rodzeństwo, ojczyma (...)".

Komisja poparła też ważną poprawkę do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sejm zgodził się na przerzucenie większości operacji związanych z przekazywaniem organizacjom pożytku publicznego darowizn 1 proc. z podatników na urzędy skarbowe. Dzięki temu podatnik będzie wskazywał w zeznaniu rocznym organizację (tylko jedną), z którą chce się podzielić niewielką częścią swojego podatku. Resztę zrobi za niego urząd skarbowy. Wyliczy 1 proc. podatku i przekaże go wskazanej organizacji. Senatorowie z komisji gospodarki uznali, że z darowizn 1 proc. podatku powinni korzystać tylko ci podatnicy, którzy będą przekazywać organizacjom pożytku publicznego co najmniej 5 zł podatku. - Chodzi o to, by wartość darowizny przekazywanej w ramach 1 proc. była wyższa od opłaty za przelew bankowy na konto obdarowanej organizacji - tłumaczyli. Senat zakończy prace nad podatkami pod koniec przyszłego tygodnia.