Międzynarodowa "Wojna i pokój" z Polsatem

Telewizja Polsat jest współproducentem serialu "Wojna i pokój" na podstawie epopei Lwa Tołstoja

10-odcinkowy film gftreft właśnie kręcony w Rosji i na Litwie przy udziale telewizji z Włoch, Niemiec, Francji, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. Z budżetem 26 milionów euro jest to jedna z największych koprodukcji w historii telewizji europejskich. Ma być gotowa jesienią przyszłego roku. W Polsce pokaże ją Polsat, a także m.in. niemiecki ZDF, hiszpańska TVE, włoski RAI i angielska BBC.

Jako koproducent Polsat partycypuje w kosztach powstania serialu, jednak władze stacji nie chciały podać wysokości sumy. W zamian Polsat otrzymał prawa do emisji serialu nie tylko w Polsce, ale także na terenie Litwy, Łotwy, Estonii i Wegier. Władze stacji przyznają, że zaangażowanie w tak potężne przedsięwzięcie traktują "strategicznie i prestiżowo", a koprodukcja ma duże znaczenie wizerunkowe dla stacji.

Reżyserem serialu jest Robert Dornhelm, urodzony w 1947 roku w Rumunii, ale pracujący w USA, autor m.in. telewizyjnego serialu "Dziesięć przykazań" nominowanego do trzech nagród Emmy. Scenarzystami - Włosi Enrico Medioli ("Pewnego razu w Ameryce") i Lorenzo Favella.

W roli Nataszy Rostowej wystąpi francuska aktorka Clémence Poésy znana z "Harry'ego Pottera i Czary Ognia", a Niemiec Alexander Beyer znany z filmu "Good bye, Lenin!" zagra hrabiego Piotra Bezuchowa. W księcia Andrieja Bołkońskiego wcieli się Włoch Alessio Boni, a w Bołkońskiego seniora - Malcolm McDowell.

Wśród polskich aktorów w rolach pobocznych zobaczymy Pawła Burczyka w roli sługi Igora (grał m.in. w serialach "Na dobre i na złe" i "Plebania") oraz Lecha Dyblika w roli Tichona (grał m.in. w "Pręgach" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami").

Głównym producentem serialu jest Włoch Lux Vide, producent m.in. filmu telewizyjnego "Papież Jan Paweł II" z Jonem Voigtem w roli tytułowej. To on jako główny producent szukał partnerów do projektu. - Polsat podjął negocjacje handlowe jako klasyczny inwestor - mówi Jarosław Sander z Polsatu. - Serial był kręcony od sierpnia, a my weszliśmy w to nieco później.

"Wojna i pokój" to epicka opowieść o miłości, której akcja rozgrywa się na tle wojen napoleońskich. W swojej powieści Tołstoj opisuje życie kilku rosyjskich rodzin w latach 1805-15. Autor rozpoczął pracę nad epopeją w 1863 roku, jej pisanie zajęło mu sześć lat.