Kolejne płaskie telewizory z Polski

Japoński koncern Funai Electric rozpoczyna budowę fabryki telewizorów LCD w Nowej Soli. Docelowo znajdzie tam pracę tysiąc osób

Japoński koncern Funai Electric rozpoczyna budowę fabryki telewizorów LCD w Nowej Soli. Docelowo znajdzie tam pracę tysiąc osób. Kolejne 700 etatów ma powstać w bezpośrednim otoczeniu inwestycji. Fabryka położona w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozpocznie produkcję latem 2007 r. Funai chce zainwestować w Polsce 17,4 mln euro. W pierwszym etapie inwestycji z taśm produkcyjnych ma zjeżdżać 100 tys. odbiorników na miesiąc. Ostatecznie moce produkcyjne mają być dwa razy większe.

Polska to pierwsza pozaazjatycka lokalizacja zakładów Funai. Dotychczas produkty Funai powstawały w Japonii, Chinach, Malezji, Hongkongu i Tajlandii. Szefowie koncernu poinformowali, że o wyborze Polski zadecydowało centralne europejskie położenie, dobra kondycja gospodarki, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej i dobra współpraca z władzami.

Początkowo komponenty do produkcji telewizorów składanych w Nowej Soli będą pochodziły od głównego dostawcy koncernu - tajwańskiej spółki Chi Mei Optoelectronics. W miarę rozwoju firma będzie się rozglądać za bliższym źródłem zaopatrzenia, być może w Polsce.

Ministerstwo Gospodarki i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych cieszą się, że Polska stanie się europejskim centrum produkcji telewizorów. Obecnie około jedna piąta płaskich telewizorów w Europie powstaje w Polsce. Do 2010 roku, m.in. za sprawą nowych inwestycji zagranicznych, nasza produkcja wzrośnie wielokrotnie - do 35 mln sztuk rocznie. Będzie to oznaczać, że trzy na cztery sprzedawane w Europie odbiorniki LCD będą miały polską metryczkę.

Decyzję o produkcji telewizorów lub komponentów do nich podjęły już koncerny:

- LG Philips (dostawca ekranów ciekłokrystalicznych dla wielu producentów w Polsce i Europie) - 11 mln paneli LCD rocznie

- Sharp - 10 mln paneli do telewizorów rocznie

- LG Electronics - 4 mln odbiorników rocznie

- Toshiba - 2 mln odbiorników rocznie.