Włochy: sondaż popularności świętych

Jak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego z okazji uroczystości Wszystkich Świętych na zamówienie tygodnika "Famiglia cristiana", Włosi najczęściej modlą się obecnie do św. ojca Pio. Wizerunek stygmatyka z Pietrelciny można zobaczyć na wielu szybach samochodów osobowych i TIR-ów.

Z ankiety wynika, że 70 procent mieszkańców Półwyspu Apenińskiego ma zwyczaj zwracać się do świętych o pomoc. 31 wybiera św. ojca Pio, 25 św. Antoniego, a 9 Matkę Bożą. Na dalszych miejscach są: św. Franciszek z Asyżu, św. Rita, św. Józef, Pan Jezus, św. January, św. Roch, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Agata i św. Gerard.

Zdaniem ks. Tonino Lasconiego, autora licznych publikacji na temat katechezy, obraz włoskich katolików, jaki wyłania się z sondażu nie jest budujący. "Fakt, że Matka Boża i Jezus należą do rzadziej wzywanych osób niż wiele świętych, oznacza, że Włosi są ignorantami, nie pojmują bowiem, że chodzi o dwie odmienne płaszczyzny", mówi włoski kapłan.

Według sondażu 75 Włochów wie, że patronem ich kraju jest św. Franciszek, ale już tylko 37 pamięta, że współpatronką jest św. Katarzyna ze Sieny. Mało osób wie również, kto jest patronem uczniów: tylko 13 wymienia prawidłowo św. Józefa z Copertino, podczas gdy 10, sugerując się najwyraźniej jej imieniem, wymienia św. Scholastykę.