Konkurs im. Wieniawskiego bez objawień

Polka Agata Szymczewska wygrała zakończony w Poznaniu XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Jury turnieju, któremu przewodniczył Konstanty Andrzej Kulka, nie miało łatwego zadania. Im bliżej fianłu, tym wyraźniej było widać, że nie pojawił się kandydat do bezapelacyjnego zwycięstwa. Brakowało silnych osobowości, objawień na miarę Ginette Neveu, która zwyciężyła w pierwszym konkursie w 1935 r., a tuż za nią uplasował się jeden z najwybitniejszych skrzypków XX wieku Dawid Ojstrach.

Krytycy zastanawiali się, czy nie powtórzy się sytuacja z 1996 roku, kiedy po raz pierwszy nie przyznano pierwszej nagrody. Do takich pytań prowokował przebieg ostatniego etapu konkursu. Ośmioro finalistów stanęło przed karkołomnym zadaniem wykonania w ciągu jednego wieczoru dwóch koncertów skrzypcowych, w tym jednego Wieniawskiego (fis-moll lub d-moll). Rzadko który uczestnik wytrzymywał takie obciążenie, stąd niewiele udanych interpretacji.

Najciekawsze wykonania zaproponowały trzy panie. Anna Maria Staśkiewicz (22 lata) studiująca w Poznaniu wykonała z pasją Koncert a-moll Dymitra Szostkowicza i Koncert d-moll Wieniawskiego. Japonka Airi Suzuki (17 lat) olśniła dojrzałą interpretacją Koncertu a-moll Szostakowicza, ale słabiej wypadła w Koncercie d-moll Wieniawskiego. Natomiast Agata Szymczewska (21 lat) - studiująca w Poznaniu i Hanowerze - ujmowała naturalnością i pewnością siebie zarówno w Koncercie d-moll Wieniawskiego i Koncercie d-moll Jeana Sibeliusa. Po występach tych trzech skrzypaczek było jasne, że to one znajdą się w czołówce.

Jury przyznało pierwszą nagrodę (25 tys. dol.) Szymczewskiej, drugą (20 tys. dol.) otrzymała Airi Suzuki, a trzecią (15 tys. dol.) Anna Maria Staśkiewicz. Rosjanin Lew Sołodownikow to laureat IV nagrody, piąta przypadła ex aequo Polakom: Marii Machowskiej i Jarosławowi Nadrzyckiemu, szósta - Wojciechowi Pławnerowi. Wyróżnienie otrzymał najmłodszy finalista - 16-letni Simeon Klimaszewski z Rosji. Długa jest lista nagród pozaregulaminowych, w tym zaproszeń na koncerty. Szymczewska wystąpi m.in. z recitalem w Filharmonii Narodowej, a także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, z orkiestrą w Lahti, w Sao Paulo.

Do konkursu rozgrywanego w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej, przystąpiło 32 skrzypków. Decyzję o tym, kto wystąpi, podjął szef jury na podstawie nagranych na wideo recitali. Z ponad setki kandydatów wybrał 49. Z przyjazdu do Poznania rezygnowali głównie obcokrajowcy, stąd duża ilość Polaków w turnieju - w każdym etapie stanowili około połowy uczestników. "Wieniawski" przyciągnął głównie tych, którzy znali członków jury. Większość skrzypków to studenci bądź uczestnicy kursów prowadzonych przez jurorów (jurorzy nie przyznają punktów swoim studentom). Spośród finalistów tylko Szymczewska, Staśkiewicz i Klimaszewski nie są ich studentami.

To jeszcze nie koniec konkursu. Dziś o 19 w Auli Uniwersyteckiej odbędzie się koncert nadzwyczajny z udziałem światowej sławy skrzypka Maxima Vengerova i orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. A w Warszawie, w sali kameralnej Filharmonii Narodowej, także o 19. odbędzie się recital zwyciężczyni konkursu, Agaty Szymczewskiej.