Słońce widziane w stereo

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła w czwartek w nocy dwa nowe próbniki, zwane STEREO, które mają badać Słońce.

Za kilka miesięcy wejdą one na orbitę słoneczną - jeden z nich będzie wyprzedzał Ziemię, a drugi pozostanie za nią w tyle. Będą fotografować Słońce pod innymi kątami, dzięki czemu po raz pierwszy dostaniemy trójwymiarowy obraz zjawisk zachodzących na naszej gwieździe.

Naukowcy są szczególnie zainteresowani scenariuszem powstawania tzw. dziur koronalnych (takich jak ta czarna plama na zdjęciu Słońca wykonanym wczoraj przez satelitę SOHO). To obszary, w których rozwarło się otaczające gwiazdę pole magnetyczne, pozwalając na ucieczkę naładowanych cząstek, głównie elektronów i protonów. Kiedy taka chmura cząstek trafia w Ziemię, to nad biegunami jarzą się piękne zorze polarne, dochodzi też nierzadko do awarii linii przesyłowych prądu oraz zakłóceń łączności radiowej.

Każdy z próbników STEREO ma wielkość sporej lodówki i waży 610 kg. Są zasilane bateriami słonecznymi o rozpiętości 6,5 metra.