Skąd przyleciałaś, pszczoło?

Każda żyjąca dzisiaj pszczoła miodna ma swojego przodka w Afryce - powiedział po rozszyfrowaniu genomu tego owada prof. Charles W. Whitfield, entomolog z University of Illinois w Urbana-Champaign

Pszczoły pojawiły się zatem na Czarnym Kontynencie, skąd przynajmniej dwukrotnie migrowały do zachodniej Europy. Do prześledzenia tych wędrówek uczeni wykorzystali pojedyncze zmiany odkryte w DNA rożnych osobników pszczoły miodnej. - Mogą one wiele powiedzieć o tym, kto z kim jest spokrewniony i skąd pochodzi. - tłumaczył Whitfield. Rodzaj pszczoły składa się z dziesięciu gatunków, dziewięć z nich zamieszkuje tylko Azję. Jedynie pszczoła miodna (inaczej - europejska) stała się globtroterem, który ma co najmniej 12 podgatunków na całym świecie.

Wraz z ogłoszeniem informacji o poznaniu genomu tego owada uczeni donieśli o najstarszej odkrytej pszczelej skamielinie. Owad zatopiony w bursztynie liczy sobie ponad 100 mln lat i został znaleziony na terenie północnej Birmy. Prehistoryczna pszczoła jest lilipucia - ma niecałe 3 mm długości, ale to nie zmienia faktu, że jest pszczołą. Budowa jej ciała przypomina dzisiejsze owady z tej rodziny, uczeni znaleźli nawet włoski, które - jak sądzą - służyły owadowi do zbierania pyłku (kilka jego ziaren znaleziono także w bursztynie).