The Rolling Stones na Stadionie Śląskim

Mick Jagger znowu wystąpi na Stadionie Śląskim! Koncert ma się odbyć w maju. W czerwcu w tym samym miejscu fani będą mogli posłuchać Genesis z Philem Collinsem

Obydwa koncerty są już niemal pewne. Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Śląskiego, mówi, że rozmowy z firmami z branży koncertowej w sprawie przyszłorocznych imprez prowadzi już od dłuższego czasu.

- Dostaliśmy już dwie propozycje rezerwacji terminów. W maju ma zagrać na stadionie The Rolling Stones, a w czerwcu Genesis razem z Philem Collinsem - mówi Szczerbowski. Dodaje, że w organizacji koncertów nie przeszkodzi planowana budowa zadaszenia nad Śląskim.

- Bardzo zależy nam na tych imprezach. To promocja stadionu, ale i całego regionu. Może dzięki temu warszawscy dziennikarze nie będą zamykać notatników, gdy się chwali to miejsce, a tak było po meczu Polski z Portugalią - dodaje dyrektor.

Majowy koncert Rolling Stonesów będzie trzecim występem grupy Micka Jaggera w Polsce. W 1967 r. zagrali w warszawskiej Sali Kongresowej, a w 1998 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W czerwcu zespół miał zagrać w Warszawie, ale grupa musiała odwołać część koncertów w Europie. Wszystko przez wypadek gitarzysty Keitha Richardsa. Podczas swojego urlopu na Fidżi spadł bowiem z palmy i na dotrzymanie terminów nie pozwoliła przeciągająca się rehabilitacja 62-letniego muzyka.

The Rolling Stones to największa rock'n'rollowa grupa na świecie. Zespół zaczynał w latach 60. jako największy rywal The Beatles. Już w latach 70. stał się ikoną muzyki pop, a Jagger i Richards okupowali czołowe miejsca na liście muzyków, którzy "nie dożyją następnego roku", bo zbyt ochoczo wprowadzają w życie hasło "sex, drugs & rock'n'roll". Rolling Stonesi wciąż istnieją, nagrywają nowe płyty i koncertują na całym świecie. Dziś są symbolem witalności i nieprzemijalności rocka, a przebojów mają tyle, że prawdziwym problemem jest wydać składankę największych hitów grupy. Zawsze coś się nie zmieści.

Również przyjazd Genesis z Philem Collinsem wcale nie jest nierealny. Collins opuścił grupę w 1993 r., ale zespół znów gra razem. Już 7 listopada muzycy ogłoszą na konferencji prasowej szczegóły dotyczące trasy koncertowej "Turn It On Again - Tour 2007" i przede wszystkim skład zespołu. Wiadomo, że znajdą się w nim Collins oraz Tony Banks i Mike Rutherford. Do zespołu mają też powrócić muzycy, którzy opuścili go w latach 70. - Peter Gabriel i Steve Hackett. Nie jest jednak pewne, czy pojawią się obaj, czy tylko jeden z nich.

Genesis był gwiazdą rocka progresywnego lat 70. Płyty "Foxtrot" i "Selling England By The Pound" to już dziś klasyka. W 1974 r. od grupy odszedł wokalista Peter Gabriel i wydawało się, że dni zespołu są policzone, ale za mikrofonem stanął dotychczasowy perkusista Phil Collins. Zespół dość szybko porzucił progrockową tradycję dla muzyki bardziej komercyjnej. W latach 80. i na początku kolejnej dekady Genesis był jedną z największych gwiazd pop na świecie - do dziś sprzedał ponad 200 milionów płyt. Wiele z tych sukcesów zespół zawdzięcza Collinsowi, który od lat odnosi także wielkie sukcesy jako solista.

Przedstawiciele branży koncertowej na razie nie chcą mówić o szczegółach koncertów.

- Zrobiliśmy kilka rezerwacji na Stadionie Śląskim na lato przyszłego roku. Lato to zawsze gorący okres, zawsze coś się dzieje. Mamy zamiar zorganizować jakieś wydarzenie. Jednak za wcześnie, żeby mówić o konkretnych nazwach czy zespołach. Na razie pracujemy nad innymi projektami. Jak tylko będziemy mieć konkretne informacje na temat koncertów organizowanych przez Odyssey na Stadionie Śląskim, zaraz ich udzielimy - powiedziała nam Marta Wuczyńska z Live Nation Poland.

Szczerbowski jest jednak dobrej myśli: - Tylko u nas może zmieścić się 60 tys. fanów muzyki. W Polsce nie ma drugiego takiego stadionu.