Jazz rozbrzmiewa jesienią

Cassandra Wilson, Branford Marsalis i Richard Bona to gwiazdy zaczynającego się jutro w Warszawie JVC Jazz Festival

Przez pięć dekad, kiedy tylko zaczynały opadać liście z drzew, w Sali Kongresowej rozpoczynało się największe jazzowe święto za żelazną kurtyną - warszawskie Jazz Jamboree. Od dwóch lat jego miejsce zajmuje JVC Jazz Festival Warsaw, jeden z liczących się na świecie festiwali jazzowych pod szyldem tytularnego sponsora.

W tegorocznej edycji (druga bez dopisku Jazz Jamboree) tradycyjnie pojawi się polski jazz z najwyższej półki, nie zabraknie też gwiazd światowego formatu. Już jutro posłuchamy w hali Torwaru kwartetu słynnego amerykańskiego saksofonisty Branforda Marsalisa, u boku którego w sekcji rytmicznej zagra sam Jeff "Tain" Watts. Sądząc po brzmieniu ostatniej płyty mistrza, czeka nas granie mocno osadzone w tradycji postcoltraneowskiej, wolne od mizdrzenia do mało wybrednych jazzfanów. Przed Amerykanami wystąpi z zespołem polska wokalistka Agnieszka Skrzypek.

W sobotę melomanów czekają dwa koncerty. Wieczorem w Sali Kongresowej zaśpiewa słynna Cassandra Wilson, a w nocy w Królikarni posłuchamy mistrzów free jazzu: Johna McPhee i jego Trio X oraz solowego popisu mistrza nieposkromionego fortepianu Matthew Shippa.

Na finał w niedzielę przygotowano gratkę dla fanów jazzu w konwencji fusion, world i ethno. Gwiazdami wieczoru będą wirtuozi basu płci obojga. W Sali Kongresowej swój autorski projekt przedstawi znakomity polski basista Piotr Żaczek, po nim na scenie pojawi się niezwykle lubiany nad Wisłą Kameruńczyk Richard Bona. Ten rozchwytywany artysta, współpracownik takich gigantów jak Joe Zawinul, Bobby McFerrin i Pat Metheny, zaskarbił sobie sympatię komunikatywnością muzyki i niezwykłą witalnością.

Na finał zagra i zaśpiewa Meshell Ndegeocello, która o swojej rytmicznej i porywającej mieszaninie jazzu, funky i world music, mówi: "Gram na basie, wyrażam siebie, poszukuje i tyle. Jeśli coś więcej działa na ludzi, to super. Wszystko sprowadza się do jednego: to ma być szczere i funky."

Festiwalowe szczegóły: www.adamiakjazz.pl