Konkurs na Muzeum Sztuki Nowoczesnej na rozbiegu

30 października poznamy listę architektów, którzy wezmą udział w powtórzonym konkursie na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Konkurs został ogłoszony 27 lipca po raz drugi, bo wcześniejszy konkurs na ten sam budynek rozpisany w grudniu zeszłego roku odwołano. Władze Warszawy zdecydowały tak po krytyce ze strony części członków jury oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej za zbyt restrykcyjny sposób kwalifikacji kandydatów. Nowy regulamin nie utrudnia architektom spoza Polski przystąpienia do konkursu i jest dostosowany do norm międzynarodowych.

W sobotę zbiera się w Warszawie międzynarodowe jury konkursu, które przeprowadzi wstępną kwalifikację wniosków. W jury są: artysta Paweł Althamer, architekt Christine Binswanger ze szwajcarskiego biura Herzog & de Meuron, naczelny architekt miasta Warszawy Michał Borowski, Jacek Lenart z SARP, światowej sławy architekt Daniel Libeskind, Bohdan Paczowski - architekt i krytyk zamieszkały w Luksemburgu, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UW Maria Poprzęcka, przewodnicząca rady programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Anda Rottenberg, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzej Rottermund, dyrektor galerii Tate Sir Nicholas Serota, dyrektor Design Museum w Londynie Deyan Sudjic, dyrektor Kunsthalle w Bazylei Adam Szymczyk i dyrektor projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Tadeusz Zielniewicz. Większość z nich - prócz Marii Poprzęckiej, Daniela Libeskinda i Jacka Lenarta - była też w składzie poprzedniego jury.

O udział w konkursie wnioskuje około 200 architektów z całego świata. By zostać zakwalifikowanym, trzeba spełnić dwa warunki: udowodnić, że się jest architektem, i udokumentować, że się wykonało w ciągu ostatnich trzech lat co najmniej jeden projekt budynku użyteczności publicznej o powierzchni nie mniejszej niż 10 tys m kw. Do 2 lutego zakwalifikowani architekci będą mogli składać prace konkursowe, 26 lutego nastąpi ogłoszenie wyników konkursu. Przewidziane są nagrody, z których pierwsza wynosi 160 tys. zł.

W 2007 r. muzeum będzie się ubiegać o fundusze unijne na budowę. Wzniesienie go powinno kosztować 216 mln zł. Działalność MSN wedle umowy założycielskiej finansuje Ministerstwo Kultury. W przyszłym roku ma się pojawić pierwszy fundusz na zakupy do kolekcji.