Uczelnie nie chcą amnestyjnych maturzystów

Największe polskie uczelnie najprawdopodobniej w ogóle nie przyjmą na studia maturzystów z amnestią.

Już podczas najbliższej rekrutacji większość państwowych uczelni będzie brać pod uwagę tylko tych kandydatów, którzy zdali wszystkie egzaminy maturalne. Oznacza to, że podania amnestyjnych maturzystów w ogóle nie będą rozpatrywane.

Wcześniej rektorzy w odpowiedzi na wprowadzenie przez Romana Giertycha amnestii zapowiedzieli przywrócenie egzaminów wstępnych. Ale jak mówi szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich Tadeusz Luty, nowa koncepcja jest bardziej realna. - Wielu rektorów myśli w tą stronę - przyznał Luty.

Aby warunek wszystkich zdanych egzaminów móc wprowadzić już w tym roku, uczelnie potrzebują zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister Stefan Jurga mówi, że resort będzie badał sprawę i nie wyklucza, że uczelnie taką zgodę dostaną.

- Byłaby to zbyt późna zmiana uchwały senatu uczelni. Ale jeśli nie będzie to godzić we wszystkich studentów, to można interpretować to prawnie - podkreśla wiceminister.

Samo rozporządzenie o amnestii maturalnej czeka na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny. Zaskarżył je tam Rzecznik Praw Obywatelskich.