Kolejki Polaków po mszę przy grobie Papieża

Nie wyjeżdżając do Rzymu, można zamówić mszę przy grobie Jana Pawła II. Trzeba tylko odszukać polskiego księdza pracującego w Watykanie i poprosić go, by ją odprawił

- Jesteśmy zasypywani takimi prośbami. Polacy dzwonią, piszą listy, mailują. Proszą o odprawienie mszy przy papieskim grobie, nawet jeśli osobiście nie uczestniczą w nabożeństwie - mówi ks. Jan Główczyk, dyrektor watykańskiego Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II.

Groty Watykańskie, gdzie znajduje się grób Papieża, otwierane są o 7. O tej godzinie turystów jest niewielu, a przy sarkofagu Jana Pawła II można odprawić tzw. prywatną mszę.

- Grafik takich mszy jest bardzo napięty. Mnie udaje się ją odprawić raz na miesiąc. Modlę się wtedy w jednej wybranej intencji, a ci, którzy proszą o taką mszę, dostają ode mnie specjalne potwierdzenie. Czasami Polacy proszą też o to, by na grobie podczas mszy położyć różaniec, a potem odesłać go do kraju - opowiada ks. Główczyk.

Prośby z Polski o modlitwę przy grobie Jana Pawła II dostaje też postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Sławomir Oder.

W jakich intencjach Polacy zamawiają msze przy papieskim grobie? Proszą o pomoc w przezwyciężeniu choroby czy kryzysu małżeńskiego. Ale są też msze z okazji radosnych wydarzeń - zaręczyn, ślubu, zdanego egzaminu.

O to, by odprawić mszę przy papieskim grobie, proszeni są też księża wyjeżdżający do Watykanu. - W kwietniu odprawiłem taką mszę w intencji szczęśliwego porodu - mówi ks. Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii.

Maria Konieczna z Krakowa mszę przy papieskim grobie zamówiła jako prezent na 80. urodziny mamy. - Zazwyczaj zamawialiśmy mszę w naszym kościele parafialnym. Tym razem chcieliśmy mamie zrobić niespodziankę. O tym, że msza w jej intencji zostanie odprawiona w Watykanie, mama dowie się w dzień urodzin od naszego proboszcza, który ogłosi to z ambony - mówi.