Minister dorzucił lektury

"Opowieści z Narni", "Potop", "Krzyżacy" oraz "Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II i obozowe świadectwo arcybiskupa Majdańskiego trafiły na listę lektur obowiązkowych

Projekt ministerialnego rozporządzenia można już czytać na internetowej stronie MEN, trafił też do społecznych konsultacji. Zgodnie z zapowiedzią min. Romana Giertycha sprzed dwóch tygodni listę lektur MEN wzbogacił o kilka pozycji, a żadna z dotychczasowych z tej listy nie wypadła. I tak w gimnazjum nauczyciele mają obowiązek przerobić "Krzyżaków" (dotychczas mogli wybrać jedną z powieści historycznych Sienkiewicza). Według MEN powieść "wspomoże uczniów w procesie rozpoznawania i rozumienia wartości, a egzystencjalna i historyczna analiza tych tekstów pomoże gimnazjalistom zrozumieć także samych siebie". Uczniowie będą również zobowiązani przeczytać I tom "Opowieści z Narni" C.S. Lewisa (minister Giertych mówił dziennikarzom, że chętnie czyta tę powieść swojej córce), ponieważ "pozwoli uczniom dostrzec doświadczenia, refleksje, uczucia i aspiracje wpisane w tradycję biblijną".

Licealiści dzięki zmianom ministerialnym zmierzą się z trudniejszą materią. Poza "Potopem", który i tak był w liceach przerabiany, bo znajomość książki jest wymagana na maturze, będą musieli przeczytać "Pamięć i tożsamość" - historyczno-filozoficzne rozważania papieża Jana Pawła II. Według MEN lektura ta pomoże "przez roztropny powrót do przeszłości obudzić w sobie, utrwalić żywe poczucie tożsamości, czyli świadomość tego, skąd pochodzę, kim jestem i dokąd zmierzam". Resort dorzucił jeszcze jedną pozycję dla klas z rozszerzonym językiem polskim - to świadectwo arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, więźnia obozu Auschwitz - "Będziecie Moimi świadkami ".

Lektury po konsultacjach wejdą do szkolnego programu jeszcze w tym roku szkolnym.